Reklama

Publikacje

Lektura na Rok Wiary

Niedziela lubelska 49/2012, str. 3

[ TEMATY ]

Rok Wiary

książka

abp Wacław Depo

BM Sztajner

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski i profesor w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego (Instytut Teologii Dogmatycznej KUL), jest autorem książki pt. „Blask wiary w Chrystusie”. Lubelska promocja książki wydanej przez Wydawnictwo KUL odbyła się 12 listopada.

Główna myśl spotkania, które zgromadziło nie tylko nauczycieli akademickich i studentów, ale też wiele osób zainteresowanych pogłębieniem wiary, mogłaby zostać zamknięta w stwierdzeniu: „Chrystus stoi w centrum Kościoła i życia chrześcijanina, w Jego Osobie odzwierciedla się życie każdego człowieka”. To również najważniejsza odpowiedź na postawione przez organizatorów pytanie, będące równocześnie tematem spotkania „Rok Wiary. Jak obudzić wiarę w Polakach?”. Dyskusję poprowadził ks. prof. Krzysztof Guzowski, który zaprezentował nową publikację. Jak przypomniał, abp Wacław Depo w 2006 r. w dniu przyjęcia sakry biskupiej, powiedział: - Nie trzeba tworzyć nowych programów, ale za przykładem Jana Pawła II i Benedykta XVI trzeba z nową gorliwością i nową gotowością, z własnym imieniem, z własnymi rękoma wejść w ten odwieczny Boży program, Chrystusowy program. W tak określony program duszpasterski wpisuje się też najnowsza książka Metropolity Częstochowskiego. O „Blasku wiary w Chrystusie” sam autor mówi: - Książka powstawała na przełomie ostatnich kilkunastu lat. Jest owocem spotkań w przestrzeni Kościoła i odpowiedzią na potrzeby środowisk akademickich. Zawarte w niej teksty pokazują aktualne przeżycia i zadania, które Opatrzność nam wyznacza. Tytuły i treści poszczególnych części mają wymiar chrystocentryczny, bo sam Chrystus objawia, kim jest Bóg i kim jest człowiek. Przyglądając się poszczególnym tytułom, można w nich znaleźć sporo odniesień, np. „Na dwóch skrzydłach ku Bogu” nawiązuje do „Fides et ratio”, a „Uczłowieczenie Boga w Jezusie Chrystusie” do Millenium Roku 2000. Publikacja składa się z 6 części, których zawartość stanowi 29 artykułów i wykładów z ostatnich lat; porusza tematy aktualne, jak np. Kościół wobec wyzwań, czy wychowanie do społeczeństwa informacyjnego.

Podczas lubelskiej promocji książki abp Depo przypomniał, że „spotkanie w Roku Wiary powinno skłaniać do refleksji nad tym, jak pobudzać wiarę we współczesnym świecie”. - Trzeba pamiętać, że to nie prawdy, w które wierzymy nas zbawiają, ale sam Chrystus. Bo człowiek został odkupiony przez Chrystusa i Jego odkupieńczą miłość, a nie przez to, że w tę prawdę wierzy - podkreślał Ksiądz Arcybiskup. - Chrystus Zbawiciel był i jest najważniejszym punktem odniesienia teologicznych rozważań abp. Depo, który jako swoje zawołanie przyjął słowa „Ad Christum Redemptorem hominis” (Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka) - mówił ks. prof. Krzysztof Guzowski. - Wiara jest codziennym wysiłkiem rozumu, woli i serca człowieka wierzącego, by być jak najbliżej Boga i by jak najdoskonalej naśladować Chrystusa - wyjaśniał Ksiądz Profesor. Zwracając uwagę na głęboką pobożność maryjną Księdza Arcybiskupa, który często powtarza, że „maryjność jest najpewniejszą drogą ku Chrystusowi”, ks. Guzowski podkreślał: - Podstawą jego wizji teologii jest pobożność i duchowość maryjna w dwojakim sensie: po pierwsze, Maryja jest wzorem prostoty, łączenia wiary i miłości do Chrystusa; po drugie, Ona pokazuje nam, że Bóg Trójjedyny rzeczywiście wkroczył na drogi naszej codzienności. Głębokie treści zawarte w zaprezentowanej publikacji z pewnością mogą stać się wartościową lekturą na czas Roku Wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo w Boże Ciało: Chrystus jest życiową koniecznością

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczył Mszy św. na szczycie jasnogórskim oraz procesji eucharystycznej, która przeszła Alejami Najświętszej Maryi Panny do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Witając uczestników liturgii, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zwrócił uwagę, że raz w roku „wychodzimy z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wiosek, aby w ten sposób związać jeszcze bardziej nasze codzienne życie z tajemnicą Eucharystii”. Zaznaczył, że procesja Bożego Ciała „jest obrazem naszego życia, które zmienia się powoli, ale nieustannie i zawsze w określonym kierunku”.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Karol Nawrocki gościem XI Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach

2026-02-25 08:37

[ TEMATY ]

kongres

Forum Ekonomiczne

Materiał prasowy

Prezydent Karol Nawrocki będzie gościem XI EKS w Mikołajkach, największej międzynarodowej konferencji samorządowej w Polsce. Uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Prezydentem, które zaplanowane zostało na poniedziałek, 2 marca w Hotelu Gołębiewski.

Na Kongres, na 7 dni przed rozpoczęciem, zgłosiła się już rekordowa liczba ponad 3000 gości – liderów świata samorządu, polityki, biznesu, nauki i kultury. Program XI EKS obejmuje ponad 250 wydarzeń: sesji plenarnych, paneli dyskusyjnych, debat, warsztatów, prezentacji oraz spotkań autorskich. Wydarzenia towarzyszące rozpoczną się już w niedzielę 1 marca.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #7

2026-02-25 13:41

screen YT

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codzienny cykl: "Wielkopostny Kadr z Niedzielą"

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję