Reklama

Niedziela Świdnicka

Cierpiącym z pomocą

Niedziela świdnicka 8/2015, str. 3

[ TEMATY ]

hospicjum

Ks. Sławomir Marek

Hospicjum św. Ojca Pio w Świdnicy

Hospicjum św. Ojca Pio w Świdnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszą św. pod przewodnictwem pasterza diecezji świdnickiej Ignacego Deca zainaugurowano działalność hospicjum Caritas na świdnickich Kraszowicach. W uroczystościach oprócz władz samorządowych z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską na czele wzięli udział lekarze, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, a także biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk oraz dyrektor tamtejszego oddziału Caritas ks. dr. Czesław Włodarczyk.

Gospodarz placówki – dyrektor NZOZ Caritas ks. dr Jan Gargasewicz dziękował mieszkańcom miasta, którzy głosowali na zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego w Świdnicy. Dzięki temu wsparciu hospicjum otrzymało 2 z 5 milionów złotych potrzebnych do wybudowania obiektu. Prawdopodobnie już od połowy marca stacjonarne hospicjum im. św. Ojca Pio przy ul. Przyjaźni będzie mogło przyjąć 50 chorych – z czego 41 to miejsca do opieki długoterminowej, a pozostałe 9 posłuży do opieki hospicyjnej. Opieka paliatywna dotyczy nie tylko chorób nowotworowych, ale wszystkich schorzeń wymagających całodobowej opieki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do połowy 2016 r., kiedy to zostaną rozpisane nowe kontrakty z NFZ, opieka będzie odpłatna. Mimo to jego otwarcie jest wyczekiwane z wielką niecierpliwością – mówi ks. Paweł Wróblewski, prezes Fundacji wspierającej hospicjum. Nad chorymi w hospicjum czuwać będzie zespół – 2 lekarzy, 18 pielęgniarek oraz kilkanaście osób obsługi. Konstrukcja dwuosobowych pokojów z łazienkami umożliwia przemieszczanie łóżek oraz łatwy dostęp do obsługi chorych. Każda cześć ma swój gabinet lekarski i pielęgniarski. Na terenie obiektu dostępna też będzie kaplica.

Poza kilkoma łóżkami w szpitalu w Świebodzicach na terenie powiatu nie ma jeszcze drugiego takiego miejsca, gdzie oferowano by profesjonalną opiekę obłożnie chorym. Jadwiga Salus – kierownik medyczny hospicjum i NZOZ Caritas ma nadzieję na owocną współpracę w przyszłości z drugim tego typu obiektem, który powstaje przy ul. Leśniej staraniem Towarzystwa „Hospicjum”.

2015-02-19 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Samarytanie są wśród nas

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2017, str. 5

[ TEMATY ]

hospicjum

MR

Msza św. na jubileusz hospicjum

Msza św. na jubileusz hospicjum
Biskup Piotr Greger przewodniczył 22 kwietnia Mszy św. z okazji ćwierćwiecza istnienia Hospicjum św. Kamila. Okolicznościowa liturgia odbyła się w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej.
CZYTAJ DALEJ

Ogromny pożar zabytkowego kościoła w Amsterdamie

2026-01-01 13:35

[ TEMATY ]

pożar

PAP/EPA/REMKO DE WAAL

Sylwester w Holandii przebiegł w cieniu tragedii i zamieszek. Kilka osób zginęło w wypadkach z fajerwerkami, doszło do kilkudziesięciu pożarów i ataków na policję oraz ratowników medycznych. W wielu miastach wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Jednym z najpoważniejszych zdarzeń był ogromny pożar zabytkowego kościoła w Amsterdamie - Vondelkerk.

Tegoroczna noc sylwestrowa w Holandii okazała się wyjątkowo dramatyczna. W różnych częściach kraju doszło do śmiertelnych wypadków związanych z użyciem fajerwerków, m.in. w Nijmegen i Aalsmeer. Policja bada, czy używany materiał pirotechniczny był legalny. W Bergen nad Morzem Północnym śmierć poniosło dziecko potrącone przez samochód.
CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria/ Policja: w pożarze w Crans-Montana zginęło „około 40” osób, 115 jest rannych

2026-01-01 18:51

[ TEMATY ]

pożar

PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE

W pożarze w Crans-Montana w Szwajcarii zginęło „około 40” osób, a 115 zostało rannych, wiele z nich ciężko - powiedział w czwartek komendant policji kantonu Valais Frederic Gisler, cytowany przez lokalne media.

Komendant dodał, że policja intensywnie pracuje nad identyfikacją zmarłych. Ranni trafili do kilku szpitali na terenie Szwajcarii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję