Reklama

Niedziela Legnicka

VI Rajd dla Życia

Blisko 10 tys. km przemierzyli uczestnicy sześciu edycji Rajdu dla Życia – wydarzenia jedynego w swoim rodzaju, które w czasie wakacji gromadzi młodych ludzi, mówiących głośno: STOP ABORCJI!

Niedziela legnicka 32/2015, str. 3

[ TEMATY ]

rajd

Sławomir Puciato

Wspólna fotografia uczestników Rajdu dla Życia

Wspólna fotografia
uczestników Rajdu
dla Życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem tej corocznej pielgrzymki przez Polskę jest promocja życia jako największego daru od Boga. W miejscowościach, przez które prowadzi trasa, bezpłatnie rozprowadzane były materiały pro-life. Każdego roku jest to ponad 20 tys. egzemplarzy. Młodzież jadąca na rowerach swój trud i zaangażowanie, swoją modlitwę w drodze ofiarowuje w intencji dzieci nienarodzonych i ich rodziców.

Pierwszy Rajd dla Życia odbył się w 2010 r., prowadził przez miejscowości związane z kultem pierwszych męczenników polskich (Międzyrzecz – Giżycko). W kolejnych edycjach Polska została ogarnięta modlitwą w każdym z kierunków: Zakopane – Hel, Krzeszów – Suwałki, Szczecin – Kraków, Rostkowo – Zabawa, Zgorzelec – Włodawa. W tej modlitewnej sztafecie brali udział także paralotniarze i motocykliści. Ciężar planowania i logistyki rajdu spoczywa na KSM diecezji legnickiej, jednak do prowadzenia tras rajdu włączają się także inne diecezje: ełcka, lubelska, szczecińsko-kamieńska i gnieźnieńska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na wszystkich trasach rajdu towarzyszy nam bł. Karolina Kózkówna. Stale odkrywamy jej obecność, gdy przychodzi nam z pomocą w codziennych potrzebach. Jej również powierzamy nasze bezpieczeństwo. Nigdy nas nie zawiodła – mówi ks. Janusz Wilk, asystent KSM diecezji legnickiej, organizator Rajdu dla Życia.

Reklama

Tegoroczny rajd przebiegał 4 trasami: Świnoujście – Giżycko, Giżycko – Przemyśl, Przemyśl – Świdnica, Świdnica – Świnoujście. Młodzi pokonali łącznie ponad 2260 km, przejeżdżając przez 22 diecezje i 13 województw. Na ostatnim kierunku ze Świdnicy do Świnoujścia odbył się także motocyklowy etap rajdu. Na zakończenie motocyklista i rowerzyści spotkali się na wspólnej Mszy św. w katedrze świdnickiej. W tym roku również obok tematyki pro-life uczestnicy promowali Światowe Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie.

– Rajd dla Życia, można powiedzieć, wchodzi w krew. Świadczą o tym przede wszystkim uczestnicy, czyli stała ekipa rowerowej pielgrzymki. Nowi rajdowicze bardzo szybko dopasowują się do doświadczonej grupy, tak, iż na drodze wszyscy są wspaniale zorganizowani. Dzięki temu trasa staje się przyjemnym oglądaniem mijanych krajobrazów. A jest co podziwiać. W tym roku przejechaliśmy ponad 640 km północną częścią Polski. Przywitaliśmy morze, zwiedziliśmy m.in. katedrę w Pelplinie, zamek w Malborku, sanktuarium w św. Lipce i wjechaliśmy w krainę pięknych jezior na Mazurach. Poznaliśmy też polską gościnność w tych rejonach, która przewyższyła nasze oczekiwania: przepyszne posiłki, cudowni ludzie – takie obrazy na długo pozostają w pamięci – wyznaje Anna Zenka, skarbnik Zarządu KSM DL, uczestniczka trzech rajdów.

Coroczny rajd tworzy pewnego rodzaju sztafetę dla życia. Przekazując kolejnym ludziom informację na temat nienarodzonych, młodzi nakłaniają Polaków, aby w swoich środowisach mówili o tym, że życie to największa wartość – życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Rajd to również dziesiątki spotkanych po drodze osób dobrej woli, które podczas trasy zapewniają dobra doczesne i swoim pozytywnym nastawieniem dodają sił do dalszej podróży.

Reklama

Rajd nie odbyłby się bez tzw. obsługi technicznej. Ks. Janusz jako pilot całego wydarzenia, jego ojciec pan Tadeusz – kierowca busa zabezpieczającego rowerzystów uczestniczyli we wszystkich rajdach! Medyk – w tym roku był to prezes KSM DL Maciej Morawski i fotograf – Sławomir Puciato.

Do mnie należał także kontakt z mediami, które spotykaliśmy na trasie. Ten szczególny rodzaj ewangelizacji, w teraźniejszości zawładniętej przez laickie media, jest niezbędny, by przebić się z dobrą informacją do większego grona odbiorców.

Siedząc wygodnie na tylnym siedzeniu auta, między kolejnymi stuknięciami w klawiaturę, często przychodzi myśl, aby choć na jeden dzień spróbować, może wtedy lepiej zrozumie się tych, którzy pedałują, i łatwiej będzie o tym pisać...

Jednak każdy ma swoje zadanie do spełnienia, a dzięki połączeniu wielu umiejętności i charakterów, dzięki modlitwie, powstaje dzieło wyjątkowe – Rajd dla Życia.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabawa: z sanktuarium bł. Karoliny wyruszy „Rajd dla Życia”

[ TEMATY ]

rajd

rower

Grażyna Kania

Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie

Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie

Można już szykować rowery i ćwiczyć kondycję. Trasa rowerowego „Rajdu dla Życia” rozpocznie się w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie w diecezji tarnowskiej. Rajd organizuje w sierpniu Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Trasa będzie prowadziła do Rostkowa – miejsca narodzin św. Stanisława Kostki.

Rajd będzie miał formę sztafety modlitewnej. - Jego celem jest promocja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego - podkreśla ks. Artur Mularz, opiekunem duchowy „Rajdu dla Życia” w diecezji tarnowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV wprowadza zmiany w uroczystościach Bożego Narodzenia. Tego nie było od czasów Jana Pawła II

2025-12-23 11:12

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

zmiany

uroczystości

Papież Leon XIV

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV, który po raz pierwszy będzie przewodniczył uroczystościom Bożego Narodzenia, wprowadził do nich zmiany. Przywrócił poranną mszę 25 grudnia, która nie była odprawiana od czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Papież dokona też zamknięcia Roku Świętego, zainaugurowanego przed rokiem w Wigilię przez Franciszka.

Przed intensywnymi uroczystościami Leon XIV wypoczywa w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo, z której wróci do Watykanu we wtorek wieczorem. Takie krótkie wyjazdy w poniedziałek są już stałym punktem tygodniowego programu 70-letniego papieża, który przyznał, że potrzebuje odpoczynku i gdy czas mu na to pozwala uprawia sport.
CZYTAJ DALEJ

W Jezusie Bóg naprawdę jest z nami

2025-12-24 13:15

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Krzysztof Młotek

BP KEP

Fragment wyrasta z czasu po powrocie z wygnania. Jerozolima jest znowu zamieszkana, lecz doświadcza jeszcze kruchości i wstydu. Werset otwierający brzmi jak ślubowanie: „dla Syjonu nie umilknę”. W hebrajskim nie jest jasne, czy mówi prorok, czy sam Pan. Ta dwuznaczność jest teologiczna. Słowo Boga przechodzi przez usta człowieka i staje się jego gorliwością. Dwa pojęcia są kluczowe. „Sprawiedliwość” (ṣedeq) to wierność Boga przymierzu, która naprawia relację i porządek. „Zbawienie” (yešuʿah) to akt ocalenia, który ma rozbłysnąć jak zorza i jak pochodnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję