Reklama

Nie bój się

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Andrzej W. Wodziński – autor stałej rubryki na łamach „Niedzieli”, znany dziennikarz, prozaik i nagradzany w licznych konkursach poeta – wydał obszerny tomik wierszy pt. „Nie bój się”. Podtytuł: „Wiersze dla Jana Pawła II” i papieski portret na okładce wskazują zarówno źródło inspiracji, jak i adresata utworów. Autor wstępu Stanisław Szczęsny odczytuje to przesłanie jako pragnienie, aby wrócić do rozmowy przerwanej zbyt wcześnie, a także chęć ponowienia kontaktu i ponownego spotkania. Autor tomiku ofiarowuje Papieżowi swoje poetyckie skarby: wspomnienie matki ze zmarszczkami na twarzy, zapach Polski pachnącej świeżo skoszoną łąką, obraz Matki Bożej chodzącej po Polsce boso i refleksję, że za sto lat będziemy zakurzonymi fotografiami w sepii. Jemu zwierza się z samotności w sieci atomów i skarży się, że nie ma pomysłu na dalsze życie. Powierza przejmujące pytanie: Jak przeżyć godnie i po Bożemu ten myślnik między dwiema datami?

Reklama

Papież – „jedyny przyjaciel w twojej ziemskiej udręce” jest przy nas, kiedy odbijamy się „od-do ściany” i kiedy „nie bolą tylko włosy”. Jemu zawdzięczamy niepojętą alchemię nawrócenia, kiedy „każdy chciał być choć przez chwilę małą ścieżką obok szerokiej na nieba milę prostej dobrej drogi”. Jan Paweł II pozostawił nam pamiętne wezwanie: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, z przesłania do świata wypowiedzianego podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat w Rzymie 22 października 1978 r. Chociaż w codziennej karuzeli zdarzeń możemy tego nie zauważyć, jest wciąż obecny w oknie na Franciszkańskiej 3 i na jasnogórskich wałach, gdzie witał miliony pielgrzymów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważnym znakiem poetyckich zamyśleń autora jest Maryja – Latarniczka o smagłej, szafranowej twarzy i z dwiema szramami na policzku. Do niej przychodzimy ze łzami w oczach, marzeniami i prośbami. Ona daje nam do ręki „lazurowe koraliki różańca – paciorki prośby i nadziei”, „błagalne pigułki na chorobę”, „i na czarną nocną bezsenność”.

Poezja Andrzeja W. Wodzińskiego jest gęsta od treści, obrazów, skojarzeń i odkryć, bo przecież „z Panem Bogiem na kawę każdy może się umówić. Może to być w dzień, wieczorem, w nocy lub nad ranem. Wystarczy – «Ojcze nasz» zmówić”. Jest w niej modlitwa i ta dziękczynna – bo wszystko jest łaską – i błagalna – „ja, mniej ważny niż mysz kościelna – proszę Cię, Matko kwietna – spraw, bym znów był zdrowy” – i przepraszająca – płacz grzesznika, który życiem się pobrudził. Autor odciska „swoje linie papilarne na poezji murze”, pytając o dziś, a przede wszystkim o wieczność. Jak nas tam przyjmą? Czy może trzeba zabrać do plecaka jakieś ordery, resortowe odznaczenia? Pytania trudne, ale bardzo realne. Wiersze z tomiku „Nie bój się” pozwalają poszukać na nie odpowiedzi.

Dopełnieniem wierszy Andrzeja W. Wodzińskiego są ilustracje Wojciecha Siwika.

Andrzej W. Wodziński, „Nie bój się. Wiersze dla Jana Pawła II”. Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, tel. 22 213 11 90, 22 213 11 92, www.ipjp2.pl .

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta i niedzieli nie da się zaklikać - Bóg nie przysłał linku do zbawienia

2026-08-14 18:35

[ TEMATY ]

felieton

Milena Kindziuk

Red

Gdy kalendarz liturgiczny wiedzie nas przez dni pełne świątecznych treści: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a dzień później niedziela, przypomina mi się ostatni apel papieża Leona XIV, by nie „wirtualizować niedzieli”.

Kilkanaście sekund wystarczy, by uruchomić transmisję Mszy św. Telefon jest pod ręką, internet działa, a algorytm podpowiada: „Msza na żywo”. Można włączyć celebrację z własnej parafii, ze znanego sanktuarium, 15 sierpnia najlepiej z Jasnej Góry, można połaczyć się nawet z innego kraju. Można słuchać homilii „przy okazji”, na przykład między śniadaniem a pakowaniem na wyjazd. Technicznie wszystko się zgadza: jest ołtarz, kapłan, czytania, modlitwa, śpiew.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent na defiladzie: Na sztandarach jest »Bóg, Honor i Ojczyzna«, a nie SAFE

2026-08-15 14:21

[ TEMATY ]

prezydent

Bóg

ojczyzna

Karol Nawrocki

defilada

honor

SAFE

sztandary

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki powiedział w sobotę, w dniu Święta Wojska Polskiego, że naród polski doskonale zna cenę płaconą za niepodległość, za wolność i prowadzone wojny. W mocnych słowach odniósł się także do tegorocznego hasła defilady „Polska SAFE - bezpieczna Polska podkreślając, że na sztandarach Wojska Polskiego przez wieki wypisane były słowa „»Bóg, Honor i Ojczyzna«, a nie SAFE”.

Prezydent przemawiając do uczestników defilady wojskowej w Warszawie i mieszkańców powiedział, że
CZYTAJ DALEJ

98 lat temu powiedziała Bogu „tak”. Święta bliska Janowi Pawłowi

2026-08-15 18:40

[ TEMATY ]

św. Matka Teresa z Kalkuty

św. Jan Paweł II

98 lat

Vatican Media

Święta Matka Teresa i święty Jan Paweł II

Święta Matka Teresa i święty Jan Paweł II

Jestem osobiście wdzięczny tej odważnej kobiecie, którą zawsze czułem blisko siebie - mówił Jan Paweł II o Matce Teresie. Spotykali się wielokrotnie, a Papież odwiedził ją także wśród umierających w Kalkucie. Początkiem tej niezwykłej drogi było jednak „tak” młodej Ganxhe Bojaxhiu wypowiedziane Bogu. 98 lat temu w Letnicy dojrzewało powołanie przyszłej świętej.

14 sierpnia 1928 roku, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ganxhe Bojaxhiu przebywała wraz z matką i rodziną w sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Letnicy w Kosowie. To właśnie z tym miejscem związane było dojrzewanie powołania dziewczyny, którą świat pozna później jako Matkę Teresę z Kalkuty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję