Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Diecezja

Chcemy pomagać

Niedziela bielsko-żywiecka 52/2017, str. II

[ TEMATY ]

pomoc

akcja

Monika Jaworska

W parafi ach odbywały się różne akcje przedświąteczne

W parafi ach odbywały się różne akcje przedświąteczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uśmiech zagościł w święta Bożego Narodzenia na twarzach ubogich i potrzebujących, a to za sprawą otwartych serc ludzi, którzy wsparli przedświąteczne akcje charytatywne. W parafiach rozprowadzono świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, kartki bożonarodzeniowe, z których dochód przeznaczono na misje bądź na pomoc potrzebującym parafianom. W sklepach odbywały się zbiórki żywości w ramach akcji „Tak. Pomagam”, a podczas odwiedzin u chorych księża wręczali im paczki świąteczne.

W niektórych parafiach wystawiono specjalne kosze, do których wierni wkładali dary świąteczne. – W II Niedzielę Adwentu wyłożyliśmy przy stopniu komunijnym „Kosz życzliwości”, który jest okazją do niesienia świątecznej pomocy naszym ubogim parafianom. Do kosza wierni składali trwałą żywność, środki sanitarne i chemiczne. Dary te przekazaliśmy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej – mówi proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie ks. kan. Jacek Gracz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Bystrej zbierano dary dla dzieci chorych na nowotwory. – Nasi parafianie, Paweł i Patrycja, podpowiedzieli mi, że jest akcja pomocy dla dzieci i Remka z oddziałów onkologicznych. Ustawiliśmy koszt przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Do niego ofiarodawcy mogli wkładać nowe zabawki, kredki, kolorowanki, samochody, lalki, gdy edukacyjne. Dziękuję za włączenie się w tę akcję. Zebrane dary przekazaliśmy Fundacji „Iskierka” – mówi proboszcz ks. Tadeusz Krzyżak z parafii Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej. – W naszym kościele na ołtarzu Miłosierdzia znalazły się świece Caritas, a pod ołtarzem był położony kosz na produkty żywnościowe na świąteczne paczki dla osób potrzebujących z naszej parafii – dodaje proboszcz ks. Janusz Kuciel z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim.

Nie tylko kosze życzliwości, ale i aniołki na choince służyły wsparciu uboższych parafian. – Jak co roku zorganizowaliśmy akcję tzw. „Aniołka” – paczka dla dziecka. Akcja polegała na tym, że osoby chętne pomóc zabierały aniołka z choinki z wypisanym imieniem dziecka i z podanym wiekiem, a następnie przygotowaną paczkę dostarczały do zakrystii. Dary zostały przekazane dzieciom – mówi proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej ks. Michał Pastuszka SDS.

W parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu młodzież oazowa rozprowadzała przed kościołem własnoręcznie wykonane kartki oraz ozdoby świąteczne. Zebrane pieniądze przeznaczą na dofinansowanie wyjazdu na rekolekcje. Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w parafii św. Sebastiana w Bestwince odbył się kiermasz na cele charytatywne. A w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bierach zorganizowano „Słodką akcję charytatywną”, czyli kiermasz ciast domowego wypieku, które wierni mogli kupić w przedsionku probostwa w poszczególne niedziele Adwentu. Ale to nie jedyna akcja w tej wspólnocie: – Zarząd Fundacji „Pomóżmy ubogim”, działającej przy naszej parafii, także i w tym roku poprosił o przyniesienie środków czystości, pościeli, ręczników i artykułów spożywczych, które ofiarodawcy składali do koszów wystawionych przy figurze Matki Bożej. Dary otrzymali podopieczni fundacji i inni potrzebujący znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom. Każdy z nas mógł uczynić Święta Bożego Narodzenia radośniejszymi dla drugiego człowieka – mówi proboszcz ks. Jan Froelich.

2017-12-20 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja „Dwa wymazy & do bazy”

[ TEMATY ]

Częstochowa

pomoc

„Dwa wymazy & do bazy” - w Częstochowie trwa studencka akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych

Ponad 120 uczelnie w 58 miastach w całej Polsce włączyły się do kolejnej edycji studenckiego projektu rejestracji potencjalnych dawców szpiku „ Dwa wymazy & do bazy”, którego celem jest zwiększenie bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych o kolejne osoby, a tym samym zwiększenie szansy na znalezienie bliźniaka genetycznego, dla wielu chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję