Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Posłani w pokoju Chrystusa

Eliminacje powiatowe XXIX edycji konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele odbyły się na terenie diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkursowe zmagania miały miejsce w czterech miastach: w Biłgoraju, Zamościu, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim. Towarzyszyło im hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Eliminacje powiatowe zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe kl. IV-VI i kl. VII-VIII. W składzie komisji konkursowej znaleźli się: przewodniczący ks. Piotr Brodziak (Kuria Diecezjalna, LSCDN), koordynator z kuratorium oświaty Monika Żur (KO Lublin Delegatura w Zamościu), koordynator z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Artur Gontarz (kierownik LSCDN oddział Zamość), ks. Robert Strus (Kuria Diecezjalna) i Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk (KO Lublin Delegatura w Zamościu).

Pogłębić życie duchowe

Reklama

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów problematyką i treścią Biblii, sakramentami, dziejami Kościoła katolickiego, a zwłaszcza historią Kościoła w Polsce, aktywne włączenie w życie diecezji zamojsko-lubaczowskiej i szeroko pojmowaną kulturę chrześcijańską, podnoszenie poziomu wiedzy religijnej, rozwijanie indywidualnych uzdolnień, kształtowanie postawy poszanowania życia i godności osoby ludzkiej, i ukazanie młodym pozytywnych wzorów osobowych. Tematyka konkursu obejmuje treści religijne poszczególnych etapów nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu dotyczącego nauczania o Eucharystii, misjach oraz dotyczy aktualnych wydarzeń z życia Ojca Świętego, Kościoła w Polsce i naszej diecezji. Uczniowie biorący udział w konkursie, winni wykazać się wszechstronną wiedzą religijną i umiejętnościami zdobytymi podczas katechizacji w kl. IV-VIII szkoły podstawowej. Treści określone w programie nauczania religii zatwierdzonym przez Komisję ds. Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znak i wzór

Zmagania konkursowe w Biłgoraju odbyły się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II. Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwały specjalnie powołane komisje, a przewodniczącym komisji w Biłgoraju był ks. Łukasz Duda, który wyjaśniał, dlaczego warto poznawać Pismo Święte w młodym wieku. – Konkurs ten jest ważny, gdyż trzeba zgłębiać Biblię. Już św. Hieronim powiedział, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Dla nas, starszych jest to również pewien znak, że dzieci i młodzież sięgają po Pismo Święte, chcą pogłębiać swoją wiarę i wiedzę. Jeśli młodzi ludzie już w dzieciństwie zaczną czytać Biblię, to w dorosłym życiu będą łatwiej i chętniej sięgać po tę Księgę Życia. Młodzież będzie także potrafiła kształtować swój kręgosłup moralny w oparciu o zasady, które są zapisane w Piśmie Świętym. Dzieci, które biorą udział w konkursie są również znakiem i wzorem dla rówieśników w swoich szkołach, rodzinach czy środowiskach lokalnych, bo pokazują, że warto poznawać Pana Boga, brać udział w konkursach nie tylko przedmiotowych, ale i z religii, gdyż wpływają one na młodego człowieka i budują właściwe postawy moralne – wyjaśniał.

Czytać i poznawać

Reklama

W eliminacjach powiatowych wzięli udział uczniowie, którzy w etapie szkolnym zdobyli najwyższą liczbę punktów. Wśród nich znalazł się Marcelin Kukiełka z Aleksandrowa, który tłumaczył, czym jest dla niego udział w tym konkursie i jak się do niego przygotowywał. – Aby wziąć w nim udział, trzeba było bardzo dużo czytać, poznawać różne książki i przede wszystkim Pismo Święte. Kocham Pana Boga i Kościół, przystępuję do sakramentów świętych, chcę też przez to pokazać moim kolegom, ile dla mnie znaczy wiara i poznawanie Chrystusa – powiedział.

Zaufanie i praca

Przygotowanie do konkursu wymaga wiele pracy oraz zaangażowania dziecka i jego szkolnego opiekuna – tłumaczyła Elżbieta Siek, katechetka ze szkoły podstawowej w Goździe Lipińskim. – Potrzebne jest także zaufanie zarówno ze strony ucznia, jak i nauczyciela, ale z pewnością jest to praca, która zaprocentuje w przyszłości. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w takich zajęciach, są one najczęściej dodatkowe i odbywają się po lekcjach, a mimo to dzieci i młodzież są aktywni i zaangażowani. Wkładają bardzo dużo pracy, co później owocuje piękną i wartościową wiedzą i postawą – wyjaśniała.

Na zakończenie ks. Łukasz Duda dziękował wszystkim opiekunom i katechetom za przygotowanie dzieci i młodzieży do zmagań konkursowych. Konkurs jest organizowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i Wydział Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Etap diecezjalny, a zarazem finał konkursu odbędzie się 10 maja w Zamościu. Dla wszystkich uczestników zostaną przygotowane dyplomy i upominki książkowe, a dla wszystkich laureatów nagrody rzeczowe.

2022-02-22 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji

2026-05-26 14:31

[ TEMATY ]

diecezja

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 26 maja br. odebrali z rąk pasterza diecezji dekrety nominacyjne, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę.

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę. Tegoroczne zmiany personalne objęły blisko ponad 50 księży.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł dr dr h.c. Krzysztof Czajkowski

2026-05-22 13:19

Archiwum

20 maja 2026 roku zmarł dr Krzysztof Czajkowski, wykładowca Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Żył 63 lata. Z Uczelnią był związany od 1 października 1990 roku (gdy występowała jeszcze pod nazwą Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie). Był pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Historycznego, a następnie po zmianie nazwy Wydziału Humanistycznego (w 2019 roku).

Pełnił różnorodne funkcje, w tym m.in. był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Przez lata był koordynatorem Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, która funkcjonowała przy WSP, a następnie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

10 lat na rolkach do Maryi

2026-05-30 17:05

Archiwum Rolkowej Pielgrzymki Wrocławskiej

Rolkowa pielgrzymka łączy pokolenia, osoby świeckie i konsekrowane.

Rolkowa pielgrzymka łączy pokolenia, osoby świeckie i konsekrowane.

27 czerwca na Jasną Górę wyruszy jubileuszowa Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska.

Przez wszystkie edycje przewinęło się już setki uczestników, którzy wspólnie pokonali tysiące kilometrów na rolkach dzieląc modlitwę, zmęczenie, radość i codzienność pielgrzymowania. – W świecie coraz częściej doświadczającym samotności i podziałów Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska od dekady pokazuje, że wspólny cel potrafi łączyć ludzi niezależnie od wieku, zawodu czy życiowej historii – podkreśla ks. Jerzy Babiak, pomysłodawca i organizator rolkowej pielgrzymki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję