Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa daje nadzieję

Tylko dzięki Chrystusowi człowiek może mieć pewność, że ta chrześcijańska droga nie prowadzi w pustkę – podkreślił bp Krzysztof Chudzio.

Niedziela przemyska 46/2024, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Kl. Krzysztof Zawada

Modlitwa za zmarłych w podziemiach archikatedry

Modlitwa za zmarłych w podziemiach archikatedry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych uroczystej Eucharystii w bazylice archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Wraz z nim liturgię koncelebrowali: abp Adam Szal, arcybiskup senior Józef Michalik oraz bp Stanisław Jamrozek, kapłani z kapituły katedralnej oraz wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

W okolicznościowej homilii bp Krzysztof Chudzio koncentrując się na słowach z Credo – „wierzę w świętych obcowanie” – zachęcał do refleksji nad przemijaniem i życiem wiecznym. – Serce, którego domeną jest miłość, pozwala nam ogarnąć tę wspólnotę zbawionych, która żyje Bożym życiem, wszak sam Bóg jest miłością. I dlatego miłość Boża, która przez Ducha Świętego rozlana jest także w naszych sercach, pozwala nam wyjść poza granice tego świata i dotknąć wieczności, dzięki Chrystusowi, który jest życiem naszym i tych, którzy są już w wieczności – powiedział kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następie biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej zaznaczył, że dzięki tajemnicy zmartwychwstania Pana Jezusa życie człowieka nabiera sensu. – Ta tajemnica sprawia, że teraźniejszość przeżywamy z nadzieją, iż nasze życie i tych, którzy odeszli, nie kończy śmierć – powiedział hierarcha.

Reklama

Człowiek całym swoim życiem pracuje na perspektywę wieczności, a Kościół daje ludziom wierzącym narzędzia: Eucharystię, modlitwę i jałmużnę, aby trwać w tym „świętych obcowaniu”. – Kościół w ciągu wszystkich wieków ciągle żywił przekonanie, że miłość może dotrzeć na tamten świat. Dlatego możliwa jest ta wymiana duchowych darów – biskup zachęcał do modlitwy za zmarłych.

Hierarcha w dzień, gdy Kościół w szczególny sposób zachęca do modlitwy za wiernych zmarłych, wyjaśniał też sens chrześcijańskiej nadziei. – Nadzieja polega na oczekiwaniu zbawienia, które staje się motorem naszego życia – powiedział bp Chudzio i dodał: – Podstawą naszej nadziei jest Ten, który pokonał śmierć. I chociaż w tym życiu musimy borykać się z różnymi trudnościami, często z cierpieniem, musimy też pokonywać nasze skłonności do grzechu, to jednak łączność z Chrystusem sprawia, że ta walka ostatecznie już jest zwycięską.

Biskup zaznaczył, że to dzięki Chrystusowi człowiek może mieć pewność, że ta chrześcijańska droga nie prowadzi w pustkę. – Potwierdzeniem tej nadziei są święci, w których życiu nadzieja już się wypełniła – zaznaczył kaznodzieja i zachęcał do pamięci i modlitwy o zmarłych. – Już dzisiaj mamy wspaniałą okazję, aby to uczynić, obdarowując odpustem dusze czyśćcowe. Te dusze są już zbawione i mają pewność wejścia do nieba, ale bardzo tęsknią, aby to, stało się już. Nasza modlitwa im też daje nadzieję. To także piękny uczynek miłości. Święty Jan od Krzyża dodaje otuchy, podpowiadając, że: „Pod wieczór życia będziemy sądzeni z miłości” – podsumował hierarcha.

Na zakończenie wieczornej Eucharystii, w Dzień Zaduszny odbyło się tradycyjne nabożeństwo żałobne połączone z procesją do krypt bazyliki archikatedralnej, gdzie spoczywają przemyscy biskupi.

2024-11-12 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: jutro Wirtualne Przemyskie Pola Nadziei

[ TEMATY ]

Przemyśl

Bożena Sztajner

W najbliższą niedzielę, 10 maja, miały się odbyć V Przemyskie Pola Nadziei w formie tradycyjnej. Uczniowie szkół z Przemyśla i okolic zdążyli nawet przygotować papierowe żonkile. Ze względu na epidemię zbiórka odbędzie się jednak tylko w formie elektronicznej.

W tym roku Przemyskie Pola Nadziei zmieniają swoją formułę na wirtualną. Powstanie Centrum Opiekuńczo-Hospicyjnego im. św. Łazarza „Betania” w Przemyślu można wesprzeć za pośrednictwem internetu. Możliwe są dwa sposoby. Można wpłacić datek bezpośrednio na konto Bractwa poprzez stronę internetową: betania-lazarus.pl w zakładce „Prośba o wsparcie-Donate”.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV apeluje o przestrzeganie norm liturgicznych

2026-05-27 10:39

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

„Wzywam wszystkich, którzy są powołani do przygotowywania celebracji Bożych misteriów, zwłaszcza kapłanów pełniących posługę przewodniczenia liturgii, aby zawsze zachowywali szacunek dla tekstów i norm liturgicznych” - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Omawiając soborową konstytucję o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium papież mówił dziś o reformie liturgii - tradycji i rozwoju.

Leon XIV przypomniał, iż Pius XII w encyklice Mediator Dei stwierdził, że Kościół jako żywa wspólnota rozwija się i dostosowuje do zmieniających się okoliczności, zachowując nienaruszoną czystość wiary. W tym duchu Sobór Watykański II podjął dzieło odnowy liturgii, aby pogłębiać życie chrześcijańskie, lepiej odpowiadać na potrzeby współczesności oraz umacniać jedność Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Rady Niepokalanej z Gietrzwałdu przekazane podczas objawień w 1877 r. - do dziś aktualne

2026-05-28 21:12

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Archidiecezja Warmińska

Naśladowanie cnót Maryi stanowi istotę prawdziwej doskonałości i świętości. W tym właśnie tkwi sedno nabożeństwa do Niej: Maryja jest odwieczną Zwyciężczynią szatana, Niewiastą obleczoną w blask niezrównanych cnót i zwierciadłem najwyższej sprawiedliwości. Najwięksi czciciele Maryi wskazują nam praktyki duchowe do pogłębienia tej relacji: codzienne modlitwy i medytacje nad Jej cnotami. W granicach moich możliwości chciałem ofiarować Jej czcicielom zbiór tekstów inspirujących do rozważań i medytacji, aby łatwiej było nam trwać w bliskości Tej, która w Gietrzwałdzie raczyła przemówić do nas tak łaskawie.

Fragment książki Modlitewnik gietrzwałdzki, do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję