Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wezwanie do wierności

Niech świadomość tego, że wiara trwa w tym miejscu od 700 lat, umacnia nas w wierze i wierności wielkiemu dziedzictwu – mówił bp Roman Pindel podczas jubileuszu parafii św. Mikołaja w Polance Wielkiej.

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2025, str. I

[ TEMATY ]

Polanka Wielka

Robert Karp

Wierni dziękowali za swoją parafię

Wierni dziękowali za swoją parafię

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 6 września, w przeddzień parafialnego odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, patronki nowej świątyni wybudowanej nieopodal zabytkowego kościoła św. Mikołaja.

Eucharystię wraz z biskupem sprawowali proboszcz ks. Mieczysław Piela, kapłani dekanatu oraz duszpasterze, którzy pracowali w Polance Wielkiej. Wśród nich znalazł się także były proboszcz wspólnoty i budowniczy nowego kościoła – ks. prał. Tadeusz Porzycki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii bp Roman Pindel, sięgając do początków parafii, nakreślił szerszy kontekst tworzenia się wspólnot parafialnych w diecezji krakowskiej w XIV w. – Możemy być dumni, że już tak dawno w niewielkiej wsi o nazwie Polanka utworzono parafię. Wówczas stała się jedną z 200 parafii rozległej diecezji krakowskiej – stwierdził, zachęcając do pielęgnowania bogatego dziedzictwa wiary przodków. – Chcemy pozostać w tej samej wierze i postępować według nauki Chrystusa. W rodzinach przekazujemy wiarę, przynosimy dzieci do chrztu, modlimy się z nimi i dajemy przykład postępowania. W domu przekazujemy pierwsze prawdy wiary, ale także prowadzimy do kościoła i posyłamy na religię. Wciąż sami walczymy z odruchami pogaństwa, przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Pragniemy żyć według Bożego zamiaru – w małżeństwie i w wierności małżeńskiej. Zmierzamy do tego, aby dobrze przeżyć życie, oczekując Bożego miłosierdzia i zbawienia – wzywał.

Po Mszy św. kapłani i wierni przeszli do zabytkowej świątyni dedykowanej św. Mikołajowi. Wśród wielu cennych elementów wyposażenia drewnianego kościoła znajduje się najstarszy w południowej Polsce zachowany baldachim procesyjny z XVII w., reprezentujący klasyczny barokowy styl, bogato zdobiony haftami, aplikacjami i orientalnymi motywami dekoracyjnymi.

Dalsze świętowanie jubileuszu odbyło się w pobliskim amfiteatrze. Oprócz wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów odbyła się tam promocja książki ks. Tadeusza Porzyckiego „Wspomnienia z dawnych lat księdza emeryta rodem z Filkówki w Barwałdzie Średnim”.

2025-09-16 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skarby polańskiej parafii

Niedziela bielsko-żywiecka 33/2025, str. I

[ TEMATY ]

Polanka Wielka

Małgorzata Pieczko

W kościele w Polance Wielkiej można oglądać wiele zabytkowych przedmiotów

W kościele w Polance Wielkiej można oglądać wiele zabytkowych przedmiotów

Bogactwo artystycznego dziedzictwa parafii w Polance Wielkiej można podziwiać na wystawie w kościele św. Mikołaja.

Gdy powstawało Beskidzkie Muzeum Rozproszone, zamysł był taki, aby kościół w Polance Wielkiej stał się miejscem, gdzie będą prezentowane skarby diecezji. Pierwsza wystawa pokazywała dziedzictwo artystyczne. Druga była poświęcona św. Józefowi Bilczewskiemu, a trzecia – tutejszej parafii z racji obchodów 700-lecia parafii, o której wzmianka pojawiła się pierwszy raz w 1325 r. – Mamy tu do czynienia z wielką historią i niesamowitymi przedmiotami. To obiekty, których mogłaby pozazdrościć niejedna parafia. To pokazuje, jak wielka była wiara i ofiarność nie tylko właścicieli Polanki Wielkiej, ale także parafian. Mamy tu również dary od nich – mówi diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej, dyrektor Beskidzkiego MuRo ks. dr Szymon Tracz.
CZYTAJ DALEJ

Które przykazanie w Prawie jest największe?

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

adobe.stock.pl

Wizja doliny wysuszonych kości należy do czasu po roku 587, gdy Izrael utracił ziemię, świątynię, króla i - jak sam mówi - nadzieję. Bóg cytuje tę skargę dosłownie: „wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas”. Prorok zostaje postawiony pośrodku doliny pełnej kości „bardzo wyschłych” - śmierć dawna i dopełniona hańbą braku pogrzebu, który w Izraelu oznaczał zerwanie więzi z ziemią ojców i pamięcią wspólnoty. Na pytanie: „synu człowieczy, czy kości te powrócą znowu do życia?” Ezechiel nie odpowiada ani „tak”, ani „nie”: „Panie Boże, Ty to wiesz” - pokora, która oddaje sprawę Temu, kto jedyny zna drogę ze śmierci do życia. Ożywienie dokonuje się dwustopniowo, według wzorca stworzenia człowieka z Rdz 2,7: najpierw prorokowanie do kości - zbliżają się z trzaskiem, pokrywają ścięgnami, ciałem i skórą, „ale ducha w nich nie było”; potem prorokowanie do ducha. Cała scena gra wieloznacznością hebrajskiego rûaḥ, które w tych czternastu wersetach oznacza kolejno wiatr, strony świata („od czterech wiatrów”), tchnienie i Ducha Bożego - jedno słowo spina meteorologię, anatomię i pneumatologię, bo życie na każdym poziomie jest darem tego samego Boga. Wyjaśnienie wskazuje pierwszy sens: kości to „cały dom Izraela”, otwarcie grobów to wyprowadzenie z wygnania. Lecz obrazy sięgnęły dalej, niż sięgała odbudowa polityczna - judaizm i chrześcijaństwo odczytały w nich zapowiedź zmartwychwstania umarłych; freski synagogi w Dura Europos z III wieku ilustrują tę wizję właśnie tak, a liturgia Kościoła czyta ją w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Ireneusz sięgał po nią w obronie zmartwychwstania ciała: skoro Bóg na początku ulepił człowieka z prochu, może też ożywić wyschłe kości - ciało jest Jego dziełem, nie przeszkodą. Refren „i poznacie, że Ja jestem Pan” mówi o poznaniu przez doświadczenie: lud, który uważa się za martwy, pozna Boga po tym, że żyje.
CZYTAJ DALEJ

Sekretarz generalny ONZ: przemoc wobec wierzących musi się skończyć

2026-08-21 17:59

[ TEMATY ]

sekretarz generlany ONZ

António Guterres

wikipedia/U.S. Mission Photo by Eric Bridiers

Sekretarz generalny ONZ António Guterres

Sekretarz generalny ONZ António Guterres

Sekretarz generalny ONZ António Guterres wzywa rządy do postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za przemoc wobec wierzących oraz do aktywnego zwalczania wszelkich form dyskryminacji i mowy nienawiści. „Wszędzie na świecie szerzy się krwawa przemoc na tle religijnym” - oświadczył szef ONZ w swoim orędziu z okazji obchodzonego 22 sierpnia Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie.

„Dochodzi do ataków uroczystości religijne, do profanacji miejsc kultu. Wielu wierzących - zwłaszcza należących do mniejszości religijnych - spotyka się z wrogością zarówno w Internecie, jak i poza nim” - ostrzegł Guterres. Wskazał, że „takie akty depczą prawa człowieka i godność ludzką” i „trzeba natychmiast położyć im kres”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję