Reklama

Niedziela Przemyska

W służbie Bogu i ojczyźnie

W tym roku przypada wyjątkowa rocznica – 150-lecie istnienia Klasztoru i Szkoły Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu.

2025-10-15 07:40

Niedziela przemyska 42/2025, str. III

[ TEMATY ]

Jarosław

UM Jarosław

Część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek

Część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się 5 października, gromadząc społeczność szkolną, siostry zakonne, absolwentów oraz wszystkich przyjaciół tego miejsca, którzy przez półtora wieku pełnili ważną rolę duchową, edukacyjną i patriotyczną.

W duchu wiary

Klasztor w Jarosławiu został założony w 1875 r. przez m. Marcelinę Darowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Była to druga po Jazłowcu placówka zgromadzenia. Powstała w odpowiedzi na rosnącą potrzebę wychowania dziewcząt w duchu wiary, miłości ojczyzny i odpowiedzialności społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy pt. „Niepokalanki w służbie Bogu i Ojczyźnie w Jarosławiu”, której celem było ukazanie historii zgromadzenia, jego działań na rzecz lokalnej wspólnoty oraz roli sióstr w życiu miasta.

Edukacja i wychowanie

Po oficjalnych przemówieniach odbył się okolicznościowy spektakl oraz prelekcja, przybliżająca dzieje klasztoru i wkład sióstr w edukację, wychowanie i działalność charytatywną.

Centralnym punktem jubileuszu była dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala. W liturgii licznie uczestniczyli mieszkańcy Jarosławia, przedstawiciele Kościoła, dawni wychowankowie klasztoru oraz zaproszeni goście.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolik uhonorowany

Niedziela przemyska 22/2025, str. III

[ TEMATY ]

Jarosław

Archiwum szkoły

Model edukacyjny szkoły opiera się na trzech filarach: „Wiara, Rozum, Ojczyzna”

Model edukacyjny szkoły opiera się na trzech filarach: „Wiara, Rozum, Ojczyzna”

Jarosławski „Katolik” ponownie otrzymał tytuł „Złotej Szkoły”.

Portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl opublikował najnowszą edycję Ogólnopolskiego Rankingu Liceów 2025. Ujęto w nim aż 2246 liceów ogólnokształcących z całej Polski – zarówno publicznych, jak i prywatnych – które spełniły wymogi określone w regulaminie.
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce beatyfikacja jedenastu kapłanów – w tym dziewięciu Polaków

2025-10-24 12:47

[ TEMATY ]

męczennicy

beatyfikacja

kapłani

zabici kapłani

Vatican Media

Salezjanie: Jan Świerc i towarzysze

Salezjanie: Jan Świerc i towarzysze

Dziewięciu polskich salezjanów, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau, oraz dwóch kapłanów diecezjalnych zamordowanych z nienawiści do wiary podczas komunistycznego reżimu w Czechosłowacji zostanie wyniesionych na ołtarze. Ogłoszono także dekrety dotyczące czterech nowych Czcigodnych Sług Bożych: hiszpańskiej zakonnicy cysterskiej, hiszpańskiego dominikanina, kapłana z Sardynii i karmelity z Ligurii.

Kościół katolicki będzie miał jedenastu nowych błogosławionych. Podczas audiencji udzielonej dziś, 24 października, kardynałowi Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, papież Leon XIV wyraził zgodę na promulgację dekretów dotyczących męczeństwa dziewięciu polskich salezjanów, zamordowanych w latach 1941-1942 z nienawiści do wiary w niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau, oraz dwóch kapłanów diecezjalnych z byłej Czechosłowacji, zabitych w latach 1951-1952 w ramach prześladowań Kościoła katolickiego przez reżim komunistyczny po II wojnie światowej.
CZYTAJ DALEJ

Polska znów żyje emocją

2025-10-24 21:12

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Nie ta dobra, która popycha wspólnotę do wysiłku i dojrzałych decyzji; to emocja rozpędzona, lepka, obliczona na krótkotrwały efekt. Najpierw premier rozgrzewa tezę o rzekomych podsłuchach wobec jego rodziny. Potem zaprzyjaźnione media niosą ostrą, personalną dramaturgię – spór, insynuacje, mocne epitety. Wreszcie, w dniu konwencji opozycji, wraca narracja tragiczna, która z definicji unieważnia chłodną dyskusję.

"Kilka minut temu odebrałam ubranie Pawła – to, w którym został zamordowany. Po prawie siedmiu latach zwrócił mi je sąd. Całe przesiąknięte Jego krwią. A w tym samym dniu słyszę, że Jarosław Kaczyński wystawia Kurskiego jako „wyzwoliciela mediów”. Świat potrafi być okrutnie bezczelny. Zatrzymam się tu, zanim pozwolę, by mój ból zamienił się w nienawiść" - pisze Magdalena Adamowicz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję