Reklama

Niedziela Kielecka

Powołani

Powołanie kapłańskie to dar Bożej łaski, owoc modlitwy, ale też decyzja każdego, kto odczyta w sercu wezwanie Boga, aby służyć Kościołowi – mówi ks. dr Marek Dumin, moderator ds. powołań w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Niedziela kielecka 18/2026, str. I-II

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum WSD

Obrazek z rekolekcji powołaniowych

Obrazek z rekolekcji powołaniowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwarta niedziela wielkanocna (26 kwietnia), zwana „Niedzielą Dobrego Pasterza”, czyli Światowy Dzień Modlitw o Powołania, rozpoczęła Tydzień Modlitw o Powołania trwający do 2 maja. Leon XIV w swoim orędziu nazwał powołanie „bezinteresownym darem Boga, który rozkwita w głębi serca”.

Nieco wcześniej, od 10 do 12 kwietnia Wyższe Seminarium Duchowne zaprosiło na rekolekcje powołaniowe. Były one przeznaczone dla pełnoletniej młodzieży męskiej. Uczestniczyli maturzyści i uczniowie tuż przed maturą, z parafii diecezji kieleckiej. Wysłuchali konferencji dotyczących kapłaństwa, oscylujących wokół tematu ścisłego związku kapłaństwa z Ofiarą Chrystusa. Udziałem uczestników była wspólna modlitwa z klerykami i uczestnictwo w codziennym życiu seminarzystów. Rekolektanci wraz ze środowiskiem seminarium modlili się Liturgią Godzin, podczas Jutrzni, brali udział w Nieszporach i wigilii przed drugą niedzielą wielkanocną oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu, trwającej do godz. 23. Medytowali Boże Słowo i dzieli się rozważaniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Powołanie kapłańskie to wielki dar Bożej łaski, owoc modlitwy, ale też decyzja każdego, kto odczyta w sercu wezwanie Boga, aby służyć Kościołowi – tłumaczy ks. dr Marek Dumin, moderator ds. powołań w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Reklama

Tydzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego trwał pod hasłem „Z domu do powołania”, wskazującym, że rodzina jest „pierwszym seminarium czy nowicjatem zakonnym”, jak zaznacza w swoim słowie abp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań.

Jak informuje ks. Dumin, w przeddzień Niedzieli Dobrego Pasterza (25 kwietnia) wspólnota WSD razem z młodymi z kilku parafii uczestniczyła w modlitwie powołaniowej w Parafii Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu. Innym wydarzeniem były Nieszpory w kaplicy św. Stanisława w seminarium i wspólna kolacja. Alumni wraz z księżmi przełożonymi uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Teologicznym „O kapłaństwie we współczesnym świecie”, który odbył się w Akademii Katolickiej w Warszawie.

Od kilkunastu lat w Kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w każdy drugi czwartek miesiąca odbywa się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu „Miłości Boga do człowieka” w intencji alumnów WSD oraz o nowe powołania do kapłaństwa. – Zapraszamy do udziału w tej modlitwie. Zaczyna się ona Mszą św. o godz. 18. Od pewnego czasu uczestniczy w niej duża grupa młodzieży oazowej, która znacznie ożywia kościół seminaryjny. Zachęcamy młodych wraz z duszpasterzami, aby do nich dołączyć. Ponadto, zapraszamy już na kolejne rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej, tym razem od 16. roku życia, które odbędą się w domu rekolekcyjnym „Betania” w Rabce Zdroju w dniach 29 czerwca – 2 lipca – zachęca ks. Dumin.

– Rozeznanie powołania i droga do sakramentalnego kapłaństwa odbywa się w dobrym przeżyciu wewnętrznego konfliktu, który musi się rozegrać w powołanym – uważa Ksiądz Moderator. – Decyzja wstąpienia do seminarium odbywa się poprzez wewnętrzny akt wiary, w którym powołany powierza Bogu swoje słabości i lęki. Daje to możliwość oderwania się od siebie i skupienia na Bogu. Jezus Chrystus porusza serce do rezygnacji z tego, co jest „moje” na rzecz tego, co jest „Boże”, co daje ostatecznie radość i szczęście – tłumaczy.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa kroki od Bożego Miłosierdzia

Niedziela kielecka 42/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

TER

Bp Jan Piotrowski poświęcił nowy dom sióstr nazaretanek

Bp Jan Piotrowski poświęcił nowy dom sióstr nazaretanek

Dziesięć lat temu w Kielcach powstało hospicjum, przyjazny dom dla osób, które przygotowują się do odejścia do wieczności. To wyjątkowy dom, w którym oczekiwanie, czułość, uśmiech, trzymanie za rękę towarzyszy wszystkim, którzy przekraczają bramę ziemskiego życia. To dom pełen ludzkiej miłości.

Kościół katolicki uczy, że każde życie ludzkie jest święte, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to dogmat, który sprzeciwia się wszelkim tendencjom zlaicyzowanego świata narzucającego nam kult młodości i nieskrępowanego bycia „wolnym”, pogardy dla dzieci poczętych i osób starszych i schorowanych. Współczesny świat uczy bycia wolnym od bólu, przykrości, niepowodzeń, a także od Dekalogu. Liczy się młodość, dobrobyt, pieniądze, liczy się „dobre życie”, w którym nie ma miejsca na chorych, niepełnosprawnych, ludzi biednych, zepchniętych na margines. Święta Matka Teresa z Kalkuty pokazała całemu światu, że życie ludzkie, nawet to gasnące, jest święte, i każdy człowiek, również ten biedny, umierający na ulicy, ma swoją godność, godność dziecka Bożego. – Dziesięć lat temu na mapie Kielc pojawiło się hospicjum, wyjątkowe miejsce dla osób, których ziemskie życie dobiega końca – mówi ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej, jeden z inicjatorów Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty. Dziesięciolecie tego miejsca zostało uczczone najważniejszą modlitwą Kościoła – Eucharystią, której przewodniczył bp Jan Piotrowski. Przy ołtarzu modlił się wraz z nim ks. Stanisław Słowik, ks. Jerzy Ostrowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, na terenie której znajduje się hospicjum, oraz ks. Adrian Bydliński. Biskup Piotrowski w homilii wskazał na szczególne znaczenie domu w życiu każdego człowieka. – Dom to jest miejsce, którego nie można zapomnieć, i którego nic nie zastąpi – mówił. Każdy dom, a w szerokim tego słowa znaczeniu, wszystkie instytucje, które gromadzą ludzkie społeczności, szkoły szpitale, domy zakonne schroniska, instytucje charytatywne i dobroczynne potrzebują miłości i cierpliwości, prawdy i wzajemnego szacunku oraz autentycznej współpracy – mówił Pasterz diecezji kieleckiej. Jak podkreślił, hospicjum to dom, „w którym Jezus jest mile widziany pośród jego mieszkańców”. Wskazał na hospicjum jako wyjątkowy dom, miejsce oczekiwania „na ostateczne przejście do wielorodzinnego, wielopokoleniowego domu Ojca, gdzie jest mieszkań wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję