Reklama

Niedziela Lubelska

Dar z siebie

Kościół ma być służebny, Kościół stoi na służbie – powiedział bp Adam Bab podczas Mszy św. ze święceniami diakonatu.

Niedziela lubelska 20/2026, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Nowo wyświęceni diakoni z bp. Adamem Babem

Nowo wyświęceni diakoni z bp. Adamem Babem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość, podczas której święcenia diakonatu przyjęło 4 alumnów V roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego, odbyła się w parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie. – Tu zaczyna się kolejny etap życia alumnów, w tym naszego rodaka Marcina. Do tego dnia przygotowywaliśmy się od dawna, modląc się za wszystkich kandydatów do święceń. Dla naszej wspólnoty parafialnej to wyjątkowy dar. Mamy ponad 70 chłopców w Liturgicznej Służbie Ołtarza i wielką nadzieję, że Boża iskra dotknie serc młodych ludzi i z ich szeregów Pan powoła kolejnych kapłanów. Wierzymy, że nie zabraknie siewców, którzy będą głosić światu Dobrą Nowinę o Chrystusie – powiedział proboszcz ks. Andrzej Kołodziejski.

W pasterskiej refleksji bp Adam Bab podkreślił, że „czterech braci jest prorockim znakiem, że Kościół ma być służebny, że Kościół stoi na służbie”. Przypomniał, że diakon jest przede wszystkim sługą na wzór Chrystusa, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć”. Podkreślił, że posługa diakońska wymaga pokory, gotowości do służenia drugiemu człowiekowi na wzór Chrystusa oraz wiernego głoszenia Ewangelii w codziennym życiu. Zwrócił uwagę, że święcenia diakonatu to „wylanie fundamentu pod całe życie, które ustanawia przyjmującego kimś, kto jest naśladowcą Chrystusa Sługi, kimś, kto jest z Chrystusem Sługą głęboko zjednoczony”. Zachęcał alumnów do odkrywania w sobie „tożsamości sługi” i „logiki daru”. Jak nauczał, gotowość służby i bezinteresowny dar z siebie na wzór Chrystusa może rodzić sprzeciw i niezrozumienie. Jednak głęboka świadomość synostwa Bożego pozwala pokonać wszelkie trudności i służyć światu na wzór Chrystusa. – Bądźcie nieustannym darem dla innych. Oddajcie Bogu Ojcu na służbę całego siebie; to jest najlepszy sposób wyrażenia zachwytu miłością, którą zostaliście jako synowie umiłowani. Trudno o większą miarę ludzkiego życia, niż bycie synem Bożym i wyrażenie tego synostwa przez dar siebie, przez służbę – powiedział bp Adam Bab, przypominając, że „więcej radości jest w dawaniu, niż w braniu”.

Na zakończenie diakoni wyrazili wdzięczność Bogu za otrzymaną łaskę powołania i ludziom, przez których ta łaska do nich dotarła. Słowa podziękowania skierowali m.in. do wychowawców seminaryjnych z rektorem ks. Jarosławem Marczewskim oraz rodziców i krewnych, którzy „wychowali ich oraz otaczali modlitwą od początku życia, przyczyniając się do wzrostu wiary oraz z otwartością przyjęli powołanie, wsparli je swoją miłością i pozwolili realizować”. – Wszystkim dziękujemy za bezcenny dar modlitwy, prosząc równocześnie, aby nie ustawali w błaganiach w intencji nowych powołań kapłańskich – powiedzieli nowi diakoni.

Święcenia diakonatu przyjęli:
* dk. Paweł Laskowski z parafii Ducha Świętego w Chełmie
* dk. Jakub Olech z parafii św. Dominika w Turobinie
* dk. Michał Pióro z parafii św. Anny w Lubartowie
* dk. Marcin Surtel z parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2026-05-12 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: potrzebujemy takich marszów ponad podziałami

W Lublinie w uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie już z Placu Zamkowego do archikatedry przeszedł uroczysty piąty Orszak Trzech Króli. W tym roku hasłem przewodnim było miłosierdzie. Centralnym punktem Orszaku była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył metropolita lubelski. - Coraz więcej ludzi włącza się w to radosne święto wiary i wspólnoty, tak bardzo dziś potrzebne w naszym kraju skłóconym i rozdzieranym podziałami. Potrzebujemy takich marszów ponad podziałami - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik.

W tym roku tematyką przewodnią Orszaku Trzech Króli, w nawiązaniu do Roku Jubileuszowego, było miłosierdzie. – Nade wszystko miłość, miłosierdzie, pokój i przebaczenie – powiedział KAI ks. Ryszard Podpora, od kilku lat organizator OTK w Lublinie.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

[ TEMATY ]

nowenna

Edyta Stein

św. Teresa Benedykta od Krzyża

Archiwum Towarzystwa Edyty Stein we Wrocławiu

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) przed liturgicznym wspomnieniem. Nowenna do odmawiania między 31 lipca a 8 sierpnia.

31 lipca
CZYTAJ DALEJ

Europa: rośnie liczba ataków na chrześcijan. „Problem przez lata był niedostrzegany”

2026-08-05 18:09

[ TEMATY ]

chrześcijanie

ataki na chrześcijan

Karol Porwich/Niedziela

Według najnowszych danych liczba ataków na chrześcijan i instytucje chrześcijańskie w Europie wyraźnie rośnie. Czy mamy do czynienia jedynie z pojedynczymi przestępstwami, czy raczej z szerszym zjawiskiem? Jaką rolę odgrywają w tym zmiany społeczne, ekstremizm polityczny i terroryzm islamistyczny? Czy skala problemu jest dostatecznie dostrzegana przez polityków i opinię publiczną? - na te pytania Christiana Peschkena odpowiada Anja Tang z OIDAC Europe

Na wstępie przypomniano, że wrogość wobec chrześcijan w Europie przez długi czas była zjawiskiem, które nie pasowało do powszechnego obrazu naszego kontynentu. Z tego powodu temat ten był przez wiele lat w dużej mierze pomijany. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję