Reklama

Serwis kościelny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żulice

Uroczystość patriotyczna poświęcona obrońcom Kresów Wschodnich podczas II wojny światowej odbyła się 25 listopada w miejscowej szkole podstawowej. Wypełniły ją: akademia okolicznościowa ku czci obrońców Kresów Wschodnich oraz odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci Ewy i Ryszarda Jankowskich - członków Armii Krajowej i Konnego Zwiadu, zamordowanych 13 marca 1944 r. Tablicę ufundował Wojciech Jankowski, brat Ryszarda.
Tego samego dnia, 25 listopada, w kościele parafialnym została odprawiona uroczysta Msza św. za Ojczyznę i represjonowanych w stanie wojennym. Liturgii przewodniczył ks. Tomasz Raczkowski z Wilkołaza, kazanie wygłosił ks. Stanisław Góra z Bychawki.
Podczas Mszy św. odznaczono pośmiertnie Krzyżem Vir Semper Fidelis (krzyż „Solidarności”) ks. Edwarda Proca, byłego proboszcza parafii w Żulicach, kapelana „Solidarności” w Tomaszowie Lubelskim.

Zamość

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło 17 grudnia w kościele pw. św. Katarzyny. Harcerze hufca zamojskiego przekazali uroczyście Światło Pokoju bp. Janowi Śrutwie.
W następnych dniach harcerze zanieśli płomień Prezydentowi miasta i zamojskim radnym, staroście zamojskiemu i radnym powiatu. Światło otrzymali też: burmistrzowie, wójtowie, kościoły, szpitale, domy dziecka, dom pomocy społecznej, wojsko, policja, straż pożarna.
ZHP podjął akcję Betlejemskiego Światła Pokoju wspólnie z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom, organizowanym przez Caritas Polska, od 9 lat przekazując Beltejemskie Światło Pokoju za pomocą wigilijnych świec Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

23 grudnia Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zorganizowała akcję wydawania paczek świątecznych dla osób ubogich, bezrobotnych i potrzebujących pomocy.
Tego samego dnia w Centrum Pastoralnym przy parafii pw. św. Michała Archanioła odbyła się wieczerza wigilijna dla samotnych, bezdomnych i zagubionych. W spotkaniu uczestniczyli: bp Jan Śrutwa, władze miasta, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej i organizacji charytatywnych.
Wspólną wigilię zorganizowali: Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, diecezjalna Caritas, oddział PCK w Zamościu, Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu oraz Centrum Pastoralne przy parafii pw. św. Michała w Zamościu. Organizatorzy wigilii dla potrzebujących przygotowali też pomoc świąteczną dla ubogich dzieci z Zamojszczyzny oraz z Ukrainy. Dzieci otrzymały dary w postaci żywności, słodyczy, zabawek, książek i odzieży.

Spotkanie opłatkowe dla osadzonych w zakładzie karnym w Zamościu odbyło się 24 grudnia. W kaplicy więziennej bp Jan Śrutwa odprawił Mszę św., później przełamał się opłatkiem z funkcjonariuszami zakładu karnego i skazanymi.

17 grudnia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Terapeutycznym dla Dzieci Niepełnosprawnych „Krok za krokiem” spotkali się przy opłatku: wychowankowie i pracownicy ośrodka oraz uczestnicy i personel Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Biłgoraj

Reklama

Z udziałem bp. Jana Śrutwy 23 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe w Domu Księży Seniorów.

Hrubieszów - Wołyń

Z inicjatywy Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zorganizowano wyjazd z pomocą świąteczną dla Polaków mieszkających na Wołyniu. Paczki żywnościowe i prezenty zawieziono 18 grudnia. Prezenty pod choinkę dla rodaków ze Wschodu tradycyjnie ufundowali mieszkańcy Hrubieszowa.

Górecko Kościelne

12 grudnia w miejscowej parafii pw. św. Stanisława Biskupa gościł ks. Stefan Ceberek, znany wykonawca pieśni religijnych.

Tomaszów Lubelski - Hrebenne

22 grudnia na przejściu granicznym w Hrebennem harcerze z tomaszowskiego hufca ZHP przekazali Betlejemskie Światło Pokoju skautom ze Lwowa i przedstawicielom władz samorządowych z Rawy Ruskiej i Żółkwi.

Lublin

Spotkanie opłatkowe w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej odbyło się 22 grudnia. W spotkaniu uczestniczył i Mszę św. odprawił bp Mariusz Leszczyński.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Kim są współcześni narzeczeni?”

2026-02-27 15:29

[ TEMATY ]

narzeczeństwo

narzeczeni

sakrament małżeństwa

Voyagerix/fotolia.com

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu małżeństwa nie może być katechezą dla młodzieży, to musi być poważna katecheza przygotowana dla ludzi, którzy podejmują bardzo ważne decyzje życiowe – mówił przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny abp Wiesław Śmigiel podczas konferencji prasowej połączonej z prezentacją wyników badań ISKK dotyczących osób przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa pt. „Kim są współcześni narzeczeni?”, która odbyła się w Sekretariacie KEP 27 lutego br.

Podziel się cytatem – przyznał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. „Chcemy pokazać bardzo ciekawy kontekst i panoramę tego, czego badania dotyczyły” – wyjaśnił Rzecznik KEP i dodał, że będzie także mowa o motywacjach, które towarzyszą młodym ludziom i środowisko, z którego się wywodzą.
CZYTAJ DALEJ

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary finansowe na duchownych i świeckich

2026-02-26 19:00

[ TEMATY ]

KEP

BP KEP

Od 1 marca w Kościele katolickim w Polsce będzie można nakładać kary finansowe na duchownych i świeckich, którzy popełnili przestępstwo kanoniczne. Ich minimalna wysokość nie może być mniejsza niż połowa minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto i nie większa niż 20 kwot takiego wynagrodzenia.

Znowelizowany przez papieża Franciszka Kodeks prawa kanonicznego, z grudnia 2021 r., przywrócił do kościelnego prawa kary finansowe. Ksiądz, ale także pełniąca w Kościele jakiś urząd osoba świecka, mogą zostać ukarani grzywną za przestępstwa, których dopuściliby się w czasie pełnienia swoich zadań. Mogą zostać także pozbawieni całości lub części wynagrodzenia kościelnego.
CZYTAJ DALEJ

Przekazywać nadzieję – ostatnie rozważanie bp. Vardena

2026-02-27 22:07

[ TEMATY ]

rekolekcje

Vatican Media

Chrystus jest światłością narodów, Lumen Gentium. Tylko On może odnowić oblicze ziemi. W Nim pokładamy naszą ufność, a nie w przemijających strategiach. Nadzieja, którą nam powierza, nie jest nadzieją na ostatecznie zmodernizowaną, zdigitalizowaną, oczyszczoną Dolinę Łez. Nasza nadzieja jest w nowym niebie, nowej ziemi, w zmartwychwstaniu umarłych – mówił bp Erik Vardne w ostatnim rozważaniu rekolekcji dla Papieża i Kurii. Poniżej zamieszczamy tłumaczenie robocze tego rozważania.

11 października 1962 r. papież św. Jan XXIII uroczyście otworzył Sobór Watykański II. Powiedział, że „największą troską” Soboru będzie „skuteczniejsza ochrona i nauczanie świętego depozytu doktryny chrześcijańskiej. Doktryna ta obejmuje całą istotę człowieka, składającą się z ciała i duszy. Nakazuje nam, pielgrzymom na tej ziemi, dążyć do naszego niebiańskiego domu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję