Reklama

In Memoriam Janowi Pawłowi II

„Jestem z Wami”

Niedziela wrocławska 15/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy całego Dolnego Śląska przeżywali druga rocznicę śmierci Jana Pawła II. We wszystkich kościołach odprawiano Msze św. o jego rychłą beatyfikację, wierni modlili się podczas procesji, różnego rodzaju artystyczno-poetyckich występów, koncertów, czy w cichej kontemplacji i zadumie. Dla każdego 2 kwietnia to dzień pamięci, to dzień czci, to dzień przywoływania słów i sylwetki naszego Wielkiego Papieża.
Punktem kulminacyjnym obchodów śmierci Jana Pawła II była Msza św. odprawiona w katedrze wrocławskiej w intencji beatyfikacji naszego Rodaka, także jako dziękczynienie Bogu za dar Jego Pontyfikatu. Eucharystii przewodniczył abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, obecni byli również biskupi pomocniczy: bp Edward Janiak oraz bp Andrzej Siemieniewski, a także przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem na czele.
W homilii bp Andrzej Siemieniewski mówił o bohaterze wiary, jakim był Jan Paweł II, nawiązał także do innego postrzegania śmierci przez chrześcijan: - Tam, gdzie świat zna tylko jedno słowo „śmierć”, tam, gdzie świat zna tylko jedno określenie „umarł”, tam chrześcijanie mówią „odszedł do domu Ojca”. W obliczu śmierci chrześcijanie wierzą Jezusowi. Bp Siemieniewski przypomniał, jak dwa lata temu świat przeżywał śmierć Wielkiego Papieża, przypomniał także pogrzeb na Placu św. Piotra, kiedy to zgromadzeni tam wierni, wołając „Santo subito”, jakby kanonizowali Jana Pawła II przez aklamację, tak jak starożytnych świętych, gdy procesów kanonizacyjnych jeszcze nie było. Bp Andrzej zwrócił uwagę, jak wielkim świadkiem Chrystusa był nasz Rodak, jak bardzo powinniśmy być wdzięczni za jego pontyfikat: - Nasza dzisiejsza modlitwa jest modlitwą dziękczynienia za dar życia Jana Pawła Wielkiego. Jakże kojarzy nam się droga Jego życia z wiernym pójściem za Chrystusem. Jan Paweł II pokazał nam wszystkim, co oznacza mieć udział w misji Zbawiciela, co znaczy być słabym wg fizycznej miary, a mocnym Bożą siłą, co znaczy przemawiać w mocy Ducha Świętego, co znaczy nie zniechęcać się utrwalając Prawo Boże na ziemi. Za to właśnie składamy Bogu serdeczne dziękczynienia.
Po Mszy św. odbył się koncert „In memoriam Janowi Pawłowi II” z udziałem najwybitniejszych artystów scen polskich. Zgromadzeni we wrocławskiej katedrze wierni mogli wysłuchać „Chwalmy Pana” Jana Kantego Pawluśkiewicza. Fragmenty „Testamentu Jana Pawła II” recytowali Joanna Pietrasiewicz i Marek Kupczyński. Głównym punktem koncertu była „Missa pro Pace” Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pod batutą Alana Urbanka, solistów: Jadwigi Rappe, Ewy Czermak, Bogdana Makala i Krzysztofa Szmyta oraz Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium”. Koncert wyreżyserował Janusz Telejko.
Na zakończenie podziękowania dla organizatorów koncertu: Radia Rodzina i Urzędu Miejskiego Wrocławia, także dla artystów za dostarczenie wspaniałych przeżyć muzycznych złożył proboszcz katedry św. Jana Chrzciciela, ks. inf. Adam Drwięga. Szczególne słowa podziękowań ks. Drwięga skierował do sponsorów, którzy wsparli to muzyczne wydarzenie: DIALOG-telecom, EnergiaPro, Południowo-Zachodnia SKOK, Port Lotniczy we Wrocławiu, Work Service, Centrostal, Hotel Tumski i Biuro Podróży Panorama. Tygodnik Katolicki „Niedziela” objął ten wyjątkowy koncert patronatem medialnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Filip Gurłacz: Każdy niesie swój krzyż; nie da się go porzucić – trzeba zaakceptować, że jest częścią naszego życia

2026-08-02 20:58

[ TEMATY ]

film

świadectwo

Mat.prasowy

Kadr z filmu - (L)Filip Gurłacz i (P)Andrzej Mastalerz

Kadr z filmu - (L)Filip Gurłacz i (P)Andrzej Mastalerz

Janek (Filip Gurłacz) to chłopak, któremu życie nie dało szansy na beztroską młodość. Porzucony przez ojca alkoholika (Andrzej Mastalerz) każdego dnia walczy o przetrwanie i opiekuje się ciężko chorą matką (Maria Gładkowska). Aby zdobyć pieniądze na leczenie i utrzymanie domu, podejmuje coraz bardziej ryzykowne decyzje, wpadając w spiralę problemów, z której coraz trudniej się wydostać. Gdy nad jego życiem zbierają się najciemniejsze chmury, a utrata wszystkiego wydaje się nieunikniona, niespodziewanie powraca ojciec. Człowiek, który zawiódł najmocniej! O czym mowa?

Mowa o filmie Odzyskany. To poruszająca, pełna emocji opowieść o rodzinie, przebaczeniu i nadziei, która potrafi się odrodzić nawet w najbardziej beznadziejnych okolicznościach. To historia o utraconym dzieciństwie, tęsknocie za bliskością i walce o drugą szansę, zanim będzie za późno.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: pilnowanie żyrandoli jest nie dla mnie

2026-08-09 16:32

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP

Pilnowanie żyrandoli jest nie dla mnie - powiedział w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Skawiny (woj. małopolskie) prezydent Karol Nawrocki. Zapewnił, że podczas drugiego roku prezydentury będzie spotykał się z Polakami.

- Dzisiaj w Skawinie jest moje pierwsze spotkanie z Polkami i Polakami poza Warszawą, po roku od zaprzysiężenia. Stąd, ze Skawiny, w całą Polskę idzie przekaz, że ten drugi rok prezydentury będzie dokładnie taki sam. Będę jeździł po Polsce, spotykał się z Polakami - podkreślił Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo modlił się za dar beatyfikacji ks. Romana Kotlarza

2026-08-09 17:50

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

O dar rychłej beatyfikacji ks. Romana Kotlarza - niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu - modlił się 9 sierpnia abp Wacław Depo. Tego dnia celebrował Mszę świętą w kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu. To była pierwsza placówka duszpasterska ks. Kotlarza po święceniach kapłańskich. W tym roku mija 98. rocznica jego urodzin oraz 50. rocznica śmierci.

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że przygotowanie do kapłaństwa Romana Kotlarza przebiegało w trudnym czasie dla Kościoła, że przeżywał swoją formację seminaryjną jako przyszły męczennik komunistycznego systemu. Nawiązał też do pobytu ks. Kotlarza w szydłowieckiej parafii. - Świadectwa jego oddanego Bogu i ludziom życia, były i są dowodem heroicznej wiary i licznych opracowań. Dlatego dzisiaj modlimy się w intencji jego beatyfikacji - podkreślił ksiądz arcybiskup. W dalszej części homilii nazwał ks. Kotlarza „skromnym księdzem, który głosił Ewangelię, bronił religii w szkole i życia moralnego narodu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję