Reklama

Świadectwo pokory

- Św. Maksymilian w bunkrze głodowym w Auschwitz przeniknięty był pokorą i do końca śpiewał pieśń Bogu i człowiekowi. Jakże trzeba stawać się małym, by stać się naprawdę wielkim. Wielkość nie mierzy się miarą dokonań, ale przede wszystkim miarą służby i miłości - powiedział 3 kwietnia bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. wieńczącej Dni Kolbiańskie w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwające trzy dni spotkanie w Centrum św. Maksymiliana w Oświęcimiu-Harmężach, zorganizowane z inicjatywy Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego i Ojców Franciszkanów poświęcono w tym roku chrześcijańskiemu świadectwu o Jezusie Chrystusie na wzór św. Maksymiliana Marii Kolbego. Na 10. Dni Kolbiańskie, które 1 kwietnia otworzył prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv., złożyły się konferencje, dyskusje i modlitwy. Wzięło w nich udział ok. 200 osób, w tym prelegenci z Polski i Włoch. Organizatorami byli Franciszkanie i Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego.
We Mszy św. kończącej 10. Dni Kolbiańskie, razem z biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej Tadeuszem Rakoczym przy ołtarzu stanęli m.in.: o. Wiesław Pyzio OFMConv. - wikariusz Warszawskiej Prowincji Franciszkanów; gwardian Niepokalanowa o. Stanisław Piętka OFMConv. oraz gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach o. Stanisław Czerwonka OFMConv.
- Dziś patrzymy na Maksymilianową pokorę i wielkość z podziwem. Jesteśmy nieustannie świadkami stosowania przemocy, dominacji i walki, bo coraz więcej - niestety - ludzi, także chrześcijan wierzy przede wszystkim w tzw. siłę przebicia za wszelką cenę. Maksymilian Maria Kolbe naprawdę znał drogę wiodącą od pychy do pokory. Pycha jest siłą, która krzyczy na Pana Boga i nie liczy się z człowiekiem. Pokora to siła, która Panu Bogu śpiewa pieśń pełną uwielbienia i dziękczynienia, która unosi ludzi w stronę Boga - podkreślał w homilii biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy.
Dni Kolbiańskie wpisują się w program obchodów Roku św. Maksymiliana Marii Kolbego. W październiku ubiegłego roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej stosowną uchwałą ogłosił rok 2011 Rokiem Kolbiańskim. W uchwale senatorowie RP przypomnieli zwięźle życiorys świętego, akcentując, że 14 sierpnia minie 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana w bunkrze KL Auschwitz. Członkowie izby wyższej podkreślili, że Ojciec Kolbe jest wyjątkową postacią w panteonie wielkich Polaków XX wieku. W uchwale Senatu RP znalazł się także cytat z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II mówiący, że św. Maksymilian jest „patronem trudnych czasów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opublikowano pierwszą encyklikę Leona XIV "Magnifica humanitas" [PEŁNA TREŚĆ]

2026-05-25 12:55

[ TEMATY ]

Encyklika

Papież Leon XIV

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikował dziś pierwszą encyklikę Leona XIV - Magnifica humanitas. Została ona podpisana 15 maja br. w 135. rocznicę opublikowania pierwszego dokumentu społecznego Kościoła doby nowożytnej - encykliki Rerum novarum Leona XIII.

Rzeczy nowe (res novae) naszych czasów Dwa obrazy biblijne Budować na fundamencie dobra Pozostać ludźmi
CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które nie szuka siebie

2026-05-25 20:54

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Cud się dzieje. Ludzie się cieszą. A Maryja nie szuka uznania. To spojrzenie wolne od potrzeby bycia zauważonym. Dobro nie zawsze potrzebuje świadków. Czasem najpiękniejsze rzeczy dzieją się bez aplauzu.
CZYTAJ DALEJ

Encyklika Leona XIV. Jak zareagowali liderzy branży technologicznej w USA?

2026-05-26 10:35

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Magnifica humanitas

branża technologiczna

Vatican Media

Papież Leon XIV podpisuje encyklikę “Magnifica humanitas”

Papież Leon XIV podpisuje encyklikę “Magnifica humanitas”

“Business Insider”, międzynarodowy portal zajmujący się tematyką finansową i biznesową zamieścił komentarze do encykliki Leona XIV “Magnifica humanitas” różnych liderów ze świata technologii, polityki i innych środowisk. W zdecydowanej większości są to opinie pozytywne.

Obecnie wiele osób z różnych środowisk dzieli się swoimi opiniami na temat encykliki papieża. Oto niektóre z reakcji zacytownych przez międzynarodowy portal “Business Insider”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję