Reklama

Parafia na Folwarkach

Do kościoła radomszczańskiej parafii pw. bł. Michała Kozala docieram z Częstochowy tzw. starą trasą warszawską. Chwilę po tym jak mijam tabliczkę z napisem Radomsko, z lewej strony wyłania się ceglana bryła kościoła. Mimo iż jestem chwilę przed czasem, parkując samochód, zauważam zmierzającego do mnie kapłana, który jest gospodarzem tego miejsca. Miło stwierdzić, że jest się gościem wyczekiwanym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia bł. Michała Kozala położona w dzielnicy Folwarki, które nie tak dawno zostały włączone do Radomska, i obejmująca również swym zasięgiem wsie: Bobry, Cerkawizna i Klekowiec, sprawia wrażenie oazy spokoju i ciszy.

Daty i liczby

Parafia została erygowana przez bp. Stanisława Nowaka 6 lipca 1987 r. Pierwsze Msze św. sprawowane były w remizie strażackiej, później w prowizorycznej kaplicy-baraku, który do dziś stoi na terenie przykościelnym. Budowę świątyni, noszącej wezwanie św. Józefa, rozpoczęto w 1990 r. Po dziesięciu latach, 4 czerwca 2000 r. abp Nowak dokonał jej uroczystego poświęcenia. Budowniczym kościoła, jak i organizatorem życia parafialnego był ks. Józef Foltyński, którego na urzędzie w 2008 r. zastąpił obecny proboszcz, ks. kan. Jerzy Knysak, pełniący również funkcję wicedziekana dekanatu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku.
Wspólnota liczy 1100 wiernych, których w połowie stanowią ludzie starsi, a w połowie młodzi, choć podobnie jak w wielu parafiach daje się zauważyć dysproporcje między liczbą chrztów i pogrzebów na niekorzyść tych pierwszych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota ducha

„Sprawy materialne są ważne, ale ważniejszy jest Kościół duchowy - a ten się odradza” - podkreśla ks. Knysak. Niezwykle ciepło wyraża się o swoich parafianach, którzy są ludźmi gorliwymi i oddanymi Kościołowi. W parafii działa oaza dziecięca i trzy róże Różańca św. (dwie żeńskie i jedna męska). - Ludzie są kontaktowi, chętnie ze mną rozmawiają o swoich problemach i radościach. Ksiądz Proboszcz podkreśla również dużą ofiarność tutejszych wiernych, dając za przykład choćby ufundowaną przez nich w Roku Kapłańskim grotę lurdzką usytuowaną przy kościele. Wielką radością proboszcza jest wzrastająca frekwencja uczestnictwa we Mszach św. i liczny udział parafian w corocznych rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. - Ludzie chcieli tu parafii i kościoła. Ogromnie pomagali w jego budowie - mówi ks. Knysak. Często podczas wizyty kolędowej słyszy deklaracje: My dla księdza wszystko zrobimy. Pewnie dlatego nie straszne jest mu samotne posługiwanie na parafii, bo tak naprawdę w swych troskach nie jest sam, choć sam sobie jest także gospodynią, a często i budowniczym, a kościelnego zastępują mu ministranci.
Doskonale układa się współpraca ze znajdującą się tuż obok kościoła Szkołą Podstawową nr 3 im. Mieszka I i jej dyrektor Jadwigą Kowalczyk. Na terenie szkoły działają 3 kółka różańcowe dzieci, dziecięce Koło Misyjne i Szkolne Koło Caritas. Podobnie sprawa się ma z miejscową OSP, która dorocznie wystawia wartę przy grobie Chrystusa i obecna jest na wszystkich parafialnych uroczystościach. Swój poczet sztandarowy prezentuje na uroczystościach również cech miejscowych stolarzy - Folwarki wszak są znanym zagłębiem meblowym. Ksiądz Proboszcz pokazuje mi cztery piękne krzesła wykonane i podarowane przez parafian z myślą o odbywających się w kościele parafialnym ślubach - dwa dla młodych i dwa dla świadków, jak się patrzy.
To co najważniejsze w najbliższym czasie to misje ewangelizacyjne i peregrynacja Krzyża Świętego, które rozpoczną się w parafii w niedzielę 29 maja. Misje w dniach 29 maja - 3 czerwca poprowadzą Ojcowie Franciszkanie z Dąbrowy Górniczej, a relikwie Krzyża powitane zostaną w parafii w niedzielę o godz. 18. Ksiądz Proboszcz wierzy, że zawsze licznie obecni na rekolekcjach jego wierni i tym razem dopiszą.

Sprawy materialne

Kościół parafialny i jego otoczenie, to miejsca, w którym budowa i remonty zdają się nigdy nie kończyć. Dobiegł końca wprawdzie remont plebanii, zbudowano mury oporowe z klinkieru przy wejściu do kościoła, zamontowano metalową kratę w świątyni i wyłożono 250 m2 kostki wokół kościoła i przy garażach (duży fragment położył osobiście Ksiądz Proboszcz), w planach jest już jednak malowanie wnętrza świątyni, wyłożenie kostką parkingu przed kościołem i zamontowanie witrażu bł. Michała Kozala. A to wszystko przedstawione w wielkim skrócie, zgodnie z zasadą proboszcza, że sprawy materialne nie są najważniejsze.

2011-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w Kazuniu [część II]

2026-01-19 16:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

commons.wikimedia.org

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o kazuńskiej wersji śmierci ks. Popiełuszki, rozmawia Milena Kindziuk (część II).

- W najnowszej książce pt. „Bolesne tajemnice księdza Popiełuszki. Śladami prawdy” rozwija Pan Prokurator tezę, że ks. Popiełuszko nie został zamordowany 19 października i że po uprowadzeniu w okolicach Górska został przewieziony do bunkrów w Kazuniu Polskim. Czy są na dowody?
CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. zmian personalnych w legnickiej kurii biskupiej

2026-01-22 22:44

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

Red.

Legnicka Kuria Biskupia informuje, że z dniem 21 stycznia 2026 roku ks. Józef Lisowski, dotychczasowy kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, przeszedł na emeryturę, a Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski urząd kanclerza powierzył ks. Piotrowi Kruczykowi. Odwołany został również sekretarz Biskupa Legnickiego.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV apeluje o budowanie autentycznych relacji międzyludzkich

2026-01-24 13:14

[ TEMATY ]

media

Dzień Środków Społecznego Przekazu

Vatican Media

Naszym zadaniem jest budowanie autentycznych relacji - pisze Ojciec Święty w Orędziu na 60 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego hasłem są słowa: „Chronić ludzkie głosy i twarze”. Będzie on obchodzony w Polsce w trzecią niedzielę września, 20 września. Papież zaznacza, iż strzeżenie ludzkich głosów i twarzy oznacza strzeżenie osoby, jej godności i jej powołania do spotkania.

Twarz i głos są cechami unikalnymi, wyróżniającymi każdej osoby - ukazują jej niepowtarzalną tożsamość i są elementem konstytutywnym każdego spotkania. Starożytni dobrze o tym wiedzieli. Tak więc, aby zdefiniować osobę ludzką, starożytni Grecy używali słowa „twarz” (prósopon), które etymologicznie wskazuje na to, co znajduje się przed wzrokiem, miejsce obecności i relacji. Łaciński termin persona (od per-sonare) zawiera natomiast w sobie dźwięk - nie jakikolwiek dźwięk, ale niepowtarzalny głos konkretnej osoby.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję