Tegoroczna pielgrzymka ze względu na obostrzenia sanitarne została podzielona na kilka etapów. 2 lipca grupa ok. 40 pątników pielgrzymowała z Otynia do Lubięcina trasą liczącą ok. 25 km. Już kolejnego dnia odbył się jej drugi etap. Wówczas pielgrzymi przemierzyli liczącą ok. 20 km trasę ze Sławy do Wschowy. Od 4 lipca pielgrzymka miała już tylko charakter sztafetowy, co było novum jeśli chodzi o dotychczasowe pielgrzymowanie.
W sumie cały szlak przemierzyło 5 księży i 3 osoby świeckie, pozostali wędrowali po kilkadziesiąt kilometrów, bez noclegów. 12 lipca na Jasnej Górze z pątnikami modlił się pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.
W tym roku hasłem towarzyszącym pielgrzymce były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego "Wszystko postawiłem na Maryję". Pielgrzymi modlili się za polską wieś, o Boże błogosławieństwo, zachowanie zbiorów, uchronienie od nawałnic oraz o mądrość i roztropność dla rządzących.
Późnym wieczorem 11 lipca do sanktuarium Królowej Pokoju w Otyniu przybyli pielgrzymi, którzy nad ranem wyruszyli z Klenicy.
- Nie było łatwo, bo dzisiaj ponad 30 km, ale mimo wszystko doszliśmy i Pan Bóg i Matka Najświętsza nam pobłogosławili w tym czasie. Wiele osób przyjechało, zarówno starych pielgrzymów, którzy wiele lat z nami pielgrzymowali, jak i całkiem nowe osoby, którzy dzięki temu, że pielgrzymki były jednodniowe mogły wziąć np. urlop. Towarzyszyło nam też kilku księży oraz wiele życzliwych nam osób - mówi ks. Paweł Mydłowski, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Duszpasterstwa Rolników.
Po trzęsieniu ziemi w Wenezueli polscy pallotyni w Guarenas wyszli z Najświętszym Sakramentem na ulice parafii. Ks. Dawid Dziedzic SAC mówi Vatican News o „spacerze z Panem Bogiem”, podczas którego mieszkańcy wychodzili z domów ze łzami, a dzieci wołały, by wspólnie modlić się o to, żeby trzęsienie ziemi nie wróciło.
Guarenas to miasto położone niedaleko Caracas, gdzie posługują polscy pallotyni. W pierwszych dniach po tragedii parafia udzielała pomocy doraźnej tym, którzy nie mogli wrócić do domów. Dziś poszkodowani, którzy mają taką możliwość, wracają do swoich mieszkań, a dla pozostałych organizowane są centra pomocy.
Wkrótce Akcja Święty Krzysztof. Możesz podziękować za każdy przejechany kilometr
2026-07-07 18:01
maj /KAI
BP KEP
Konferencja prasowa przed XXVII Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa
Akcja Św. Krzysztof to zaproszenie do tego, by podziękować Bogu za bezpieczeństwo na drodze. Modlitwę i 1 grosz za każdy bezpiecznie przejechany kilometr można ofiarować na potrzeby misjonarzy a konkretnie - na zakup środków transportu, bez których trudno jest im prowadzić swoją pracę. Akcja towarzyszy rokrocznie obchodom Tygodnia Świętego Krzysztofa. Prowadzi ją MIVA Polska. W ubiegłym roku organizacja przekazała na potrzeby misjonarzy ponad 7 mln. zł. O obchodach XXVII Ogólnopolskiego Tygodnia Świętego Krzysztofa oraz Akcji Święty Krzysztof mówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Warszawie.
XXVII Ogólnopolski Tydzień Świętego Krzysztofa obchodzony będzie w tym roku od 19 do 25 lipca pod hasłem „Uczniowie - misjonarze światłem świata na drogach”. Tydzień ten to szczególny czas modlitwy za kierowców ale również modlitwy w intencji misjonarzy, którzy niosą światu Chrystusa. W docieraniu do tych, którzy czekają na Ewangelię często niezbędne są im różnego rodzaju pojazdy. Zbiórka środków na te potrzeby to cel Akcji Święty Krzysztof, organizowanej przez MIVA Polska - stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.