Reklama

Gorzów Wlkp.

Mistyczne serce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 września w gorzowskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski bp Paweł Socha poświęci stacje nowej Drogi Krzyżowej wokół kościoła. Oddanie do powszechnego użytku kalwarii oraz niedzielny festyn parafialny to najważniejsze punkty uroczystości obchodów utworzenia pięć lat temu jedynego w Polsce sanktuarium św. Weroniki Giuliani.

"Serce Jej serca"

Kult żyjącej na przestrzeni XVII i XVIII wieku wielkiej stygmatyczki Weroniki Giuliani jest szeroko rozpowszechniony w Europie, a zwłaszcza we Włoszech. Świętą ogłosił ją papież Grzegorz XVI w 1839 r. Czym sobie zasłużyła na wyniesienie na ołtarze? Głównym celem życia św. Weroniki było poznanie miłości Boga do ludzi oraz kontemplacja

Chrystusa przybitego do krzyża. Objawienia, które stały się jej udziałem, zostały spisane na 22 tysiącach stron rękopisu. Pan Jezus poprosił ją, aby stała się pośredniczką między Nim a grzesznikami i aby ofiarowała się za dusze cierpiące w czyśćcu. Zgodziła się, a kulminacją oddania się woli Bożej była jej śmierć, którą poprzedziła niezwykle ciężka agonia trwająca 33 dni "potrójnego czyśćca": bólu fizycznego, cierpień moralnych i diabelskich pokus. Znamienne, że w dzienniczku Pamiętnik męki, który wpierw pisany był pod dyktando Pana Jezusa, a następnie Matki Bożej, odnaleźć można stwierdzenie Maryi, która nazywa św. Weronikę sercem Jej serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium

Reklama

Św. Weronika Giuliani nosiła na piersiach włosiennicę, na której rozrysowała insygnia Męki Pańskiej, m.in. gwoździe, obcęgi i bicz. Po śmierci, kiedy otworzono jej serce, okazało się, że wszystkie rozrysowane insygnia znajdują swoje odbicia na sercu. Ówcześni lekarze nie potrafili w żaden sposób wytłumaczyć tego zjawiska. Serce zostało wyjęte, a jego cząstka znajduje się właśnie Gorzowie Wlkp., w sanktuarium przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 9 marca 1997 r. nastąpiła uroczysta instalacja relikwii Świętej i rozpoczęcie jej kultu w naszej diecezji. Z czasem, sanktuarium otrzymało kolejną relikwię ­ cząstkę kości. W kaplicy znajduje się także kopia krzyża, przy którym św. Weronika otrzymała stygmaty, ołtarz z kaplicy domu biskupiego, przy którym modlił się sługa Boży bp Wilhelm Pluta oraz po bokach figurki św. o. Pio i św. o. Maksymiliana.

"Szerząc jej kult, zwróciliśmy się szczególnie w kierunku rozważania Męki Pańskiej" ­ mówi proboszcz parafii przy ulicy Żeromskiego, ks. prof. Roman Harmaciński. We wszystkie piątki (oprócz I) dwukrotnie, po Mszach św. o godzinie 9.00 i 18.30, następują rozważania Drogi Krzyżowej. W każdy III piątek miesiąca rozważania połączone są nabożeństwem Gorzkich Żali, podczas których wierni mają możliwość ucałowania relikwii. Ma ono charakter maryjno-ekspiacyjny. Ponieważ św. Weronika wzywa do pokuty, więc nabożeństwo połączone jest zwykle z procesjami fatimskimi ulicami parafii, podczas których niesione są relikwie.

Droga Krzyżowa

W sobotę, 14 września bp Paweł Socha poświęcił nowe stacje Drogi Krzyżowej. Rzeźby obrazujące Mękę Pańską stworzono w renomowanej, religijnej pracowni artystycznej z Piekar Śląskich. Zamówione prawie rok temu sceny wykonano ­ podobnie jak figurki stojące na kościele ­ z mielonego granitu pokrytego warstwą żywicy. Mają prawie 3 metry, a każda z nich została z osobna oświetlona. ­ "Pomysł wybudowania kalwarii, zrodził się naturalnie, poprzez stale rosnący kult Drogi Krzyżowej" ­ mówi Ksiądz Proboszcz.

Z roku na rok coraz więcej osób przybywa tutaj, by wziąć udział w nabożeństwach pasyjnych, sprawowanych na podobieństwo tych z Kalwarii Zebrzydowskiej. Nowa Droga Krzyżowa, ustawiona wokół kościoła, z pewnością umożliwi jeszcze głębsze przeżywanie tajemnicy Męki i Śmierci Pańskiej.

Odpust

Dziś, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, w parafii ma miejsce dodatkowy odpust. Duszpasterze serdecznie zapraszają wszystkich gorzowian do nawiedzenia sanktuarium i tym samym skorzystania z darów odpustowych. Uroczystości połączone będą także z festynem parafialnym. Przygotowano loterię fantową dla rodzin, których członkowie są bezrobotni oraz dla najbiedniejszych dzieci. Liczne konkursy stanowią gwarancję dobrej rozrywki i niedzielnego odpoczynku dla wszystkich przybyłych. Na koniec ­ zabawa.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla Jezusa!

2026-06-04 20:39

[ TEMATY ]

Zielona Góra

uwielbienie

ks. Rafał Witkowski

Tłumy oddały Panu Bogu chwałę podczas Zielonogórskiego Uwielbienia. 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie gromadząca wiernych na procesjach eucharystycznych, już od 10 lat jest w Zielonej Górze również okazją do wspólnej modlitwy śpiewem i uwielbienia Boga. Wieczorem, przy kościele Ducha Świętego, odbył się koncert Zielonogórskiego Uwielbienia, który zgromadził liczne grono mieszkańców miasta oraz gości z regionu.
CZYTAJ DALEJ

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2026-05-30 10:36

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W piątek w oktawie Bożego Ciała obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa.

Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych, zawartą w Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II).
CZYTAJ DALEJ

Z pokolenia na pokolenie idziemy z procesjami Bożego Ciała, procesjami eucharystycznymi

2026-06-04 20:00

Biuro Prasowe AK

- Podczas każdej Mszy św. po przeistoczeniu słyszymy: „Oto wielka tajemnica wiary”. Tę wiarę wyznajemy, klęcząc pokornie przed kolejnym cudem, który dokonuje się na naszych oczach. Być może niekiedy powtarzamy w duchu za Apostołami: „Panie, przymnóż nam wiary” – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Eucharystii odprawionej przed Bazyliką Mariacką w Boże Ciało.

Arcybiskup, odnosząc się do pierwszego czytania z Księgi Powtórzonego Prawa oraz Ewangelii wg św. Jana, podkreślił, że oba teksty ukazują Boga pełnego dobroci i zatroskania o swój lud. Przypomniał, że Izraelici zdążający do Ziemi Obiecanej w chwilach trudu i braku pożywienia doznali nadzwyczajnej Bożej pomocy w postaci manny z nieba. – Bóg troszczył się i dawał to, czego potrzebowali, aby mogli dojść do obiecanego im kraju. Dawał mannę z nieba, sprawiał, że ze skały wytryskała woda na pustyni – przypomniał metropolita krakowski senior.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję