Reklama

„Moja Warszawa”

Niedziela Ogólnopolska 43/2006, str. 39

z informatora wystawy „moja warszawa”

Nieistniejące otoczenie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Nieistniejące otoczenie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod takim tytułem do 29 października br. trwa w Muzeum Niepodległości w Warszawie wystawa poświęcona temu bohaterskiemu miastu. Eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów Stanisława Soszyńskiego, kochającego bezwarunkowo rodzinne miasto. Mieszkał na Starówce; jako 13-letni chłopak brał udział w Powstaniu. Jest artystą plastykiem; w swoich rysunkach uwieczniał powojenną już Warszawę. Był naczelnym plastykiem Warszawy i ma ogromną wiedzę o tym mieście. W czasach PRL-u przemycał wiele ważnych spraw dla historii miasta.
Sama wystawa zaskakuje różnorodnością i niecodziennością eksponatów, pochodzących nieraz z przestrzeni dziesiątków lat, aż po czasy rosyjskie. Jak bardzo się na przestrzeni tych lat Warszawa zmieniała. Warszawa obecna i Warszawa popowstaniowa to całkiem inne miasta. W ruinach spalonej Warszawy Soszyński zbierał rzeczy - zdawałoby się - niepotrzebne. I dziś oglądać możemy np. tabliczki z numerami domów i nazwami ulic, z nazwiskami właścicieli domów, podziurawione kulami rynny, pamiątki z Powstania...
Pokazane są i eksponaty o wiele dawniejsze - kartki żywnościowe z czasów obydwu wojen, bilety do konnych jeszcze tramwajów i mnóstwo drobnych, niepozornych przedmiotów - świadków historii. Na wrażliwego widza działa to bardzo sugestywnie. Tak oddziałuje też widok uszkodzonej figury Chrystusa z typowej dla wojennej Warszawy kapliczki podwórkowej. Ważną częścią wystawy są zdjęcia z różnych czasów. W tym wszystkim odżywa dawna, prawdziwa Warszawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: zaczyna się od palenia krzyża, a później będzie się podpalać kościoły

2026-06-04 15:00

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Boże Ciało

Jasna Góra/facebook.com

Podczas Mszy św. w archikatedrze częstochowskiej poprzedzającej procesję Bożego Ciała, abp Wacław Depo ocenił, że ludzi wierzących spycha się w Polsce na margines i wyszydza. Tak jak w Europie, będzie się podpalać kościoły albo zamieniać je na kawiarnie i restauracje - ostrzegł.

Metropolita częstochowski w kazaniu mówił o laicyzacji społeczeństwa, któremu - jak ocenił - wraz z liberalizmem zaoferowano technologiczne atrakcje oddalające od religii. Wymienił wśród nich telewizję, kanały streamingowe, Internet. - Nawet coraz dłuższe urlopy odciągają od Boga, bo nie ma podczas nich czasu na pójście do kościoła - mówił abp Wacław Depo.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie poznali temat konsystorza. Jakie kwestie zostaną poruszone?

2026-06-04 19:57

[ TEMATY ]

kardynałowie

konsystorz

Vatican Media

Sytuacja na świecie, encyklika o człowieku w dobie sztucznej inteligencji i synod to główne tematy przyszłego konsystorza. Poinformował o tym kardynałów ich dziekan kard. Giovanni Battista Re. Konsystorz odbędzie się w Watykanie 26, 27 i 29 czerwca. Będzie czasem modlitwy, słuchania, wolności i szczerej wymiany zdań. Ojciec Święty liczy na wsparcie każdego z was – napisał kard. Re.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego poinformował, że przyszły konsystorz będzie podzielony na cztery sesje. Pierwsza będzie poświęcona sytuacji na świecie. W atmosferze modlitwy kardynałowie będą dzielić się tym, czego doświadczają w różnych częściach świata i Kościołach lokalnych. Opowiedzą o cierpieniach swego ludu i znakach nadziei, wierności Ewangelii i możliwego pojednania.
CZYTAJ DALEJ

Michayland w Miejscu Piastowym

2026-06-05 09:29

michalitki.pl

Wolonatiursze

Wolonatiursze

Blisko tysiąc dzieci wraz z kapłanami, siostrami, wychowawcami i wolontariuszami zgromadziło się 2 czerwca 2026 r. w Miejscu Piastowym na corocznym święcie najmłodszych – Michaylandzie. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Z Carlo prosto do nieba!”, nawiązującym do postaci św. Carla Acutisa, który dla współczesnego młodego pokolenia staje się inspirującym świadkiem wiary.

Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Poświata, Wikariusz Generalny Księży Michalitów. W homilii skierowanej do dzieci przypomniał, że świętość nie jest zarezerwowana dla nielicznych, ale stanowi powołanie każdego człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję