Reklama

Z nowymi planami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O powołanie młodzieżowych zespołów synodalnych zaapelował do zgromadzonych kapłanów podczas pierwszej w nowym roku szkolnym konferencji dekanalnych duszpasterzy młodzieży ks. dr Paweł Brańka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. Spotkanie odbyło się w domu biskupim 17 września br. i dotyczyło podsumowania wakacji oraz wytyczało plany pracy na najbliższe miesiące. Gościem specjalnym spotkania był ks. Jerzy Skotnicki, uczestnik XVII Światowego Dnia Młodzieży. Ks. Skotnicki opowiedział zebranym kapłanom o pobycie w Kanadzie, religijności miejscowej ludności i różnicach kulturowych i obyczajowych między Ameryką Północną a Polską. Kilka słów o pobycie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych powiedział także ks. Piotr Pilśniak.
Jak zwykle najwięcej propozycji przygotował ks. Janusz Stach, diecezjalny duszpasterz ministrantów. Wiadomo, że z szeregów liturgicznej służby ołtarza wyłania się najwięcej powołań kapłańskich i zakonnych. Stąd troska ks. Stacha o ten pion duszpasterski. Ministranci podobnie jak w latach ubiegłych będą mieli do wyboru udział w diecezjalnych spotkaniach formacyjnych i rekreacyjnych. Nowy duszpasterz Ruchu Światło-Życie ks. Marek Gąsiorek zapowiedział kontynuację Szkoły dla Animatorów oraz wyraził radość z tego, że powstają, a nie tylko upadają, nowe oddziały ruchu, m.in. w parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach i św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej. Wziął to za dobry prognostyk dla swojej przyszłej pracy. O 9. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek poinformował ks. Pilśniak. W naszej diecezji eliminacje odbędą się tradycyjnie w dwóch miejscach: w Będzinie i Olkuszu. Zaś do sportowego trybu pracy duszpasterskiej zachęcał ks. Marek Drożniak, szef Salosu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus nie potępia rozumu. Odsłania granicę serca zamkniętego na łaskę

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Deuteronomium przypomina Izraelowi, kim jest wobec Boga u progu ziemi obiecanej. „Naród święty” oznacza lud należący do Pana. Hebrajskie qādôš mówi o oddzieleniu dla Boga i o życiu pod Jego słowem. Zaraz pojawia się segullāh, „szczególna własność”. Nie chodzi o prestiż. Chodzi o więź wybraną przez Boga. Mojżesz odcina pychę u samego początku. Izrael nie został wybrany z powodu liczby ani siły. Został umiłowany z powodu wierności Boga przysiędze danej ojcom. Pamięć o wyjściu z Egiptu ma tu wielką wagę. Bóg wyzwala „potężną ręką” i wykupuje z domu niewoli. Czasownik wyzwolenia otwiera drogę do posłuszeństwa. Pojawiają się też słowa berît i ḥesed. Bóg strzeże przymierza i łaskawej wierności przez pokolenia. „Tysiączne pokolenie” jest hebrajskim obrazem trwałości. Tekst mówi też o sądzie nad tymi, którzy nienawidzą Boga. Deuteronomium nie osłabia prawdy o miłosierdziu. Wzywa do jednej lojalności. Tylko taka droga chroni przed powrotem do niewoli duchowej. Przykazania są więc drogą wdzięczności. Kto pamięta dar wyzwolenia, ten łatwiej żyje w wierności.
CZYTAJ DALEJ

Wyspy Kanaryjskie: papież wzywa do rozpoznawania Boga w ubogich i przybyszach

2026-06-11 14:03

[ TEMATY ]

Leon XIV w Hiszpanii

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do rozpoznawania Boga w ubogich i przybyszach wezwał Ojciec Święty spotykając się z organizacjami niosącymi pomoc migrantom w porcie w Arguineguín na Wyspach Kanaryjskich.

Nawiązując do słów odczytanego fragmentu Ewangelii (Mt 25, 41-45) o Sądzie Ostatecznym Leon XIV zwrócił uwagę, że stajemy wobec ludzi, którzy przybywają zranieni, pozbawieni wielu rzeczy, ale nigdy swojej godności. Chrystus pyta nas, czy potrafimy Go rozpoznać w tych, którzy docierają do naszych brzegów po drodze przez lęk, przemoc i niebezpieczeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Łaski z Serca Jezusa. Bp Sawczuk ustanowi na Podlasiu sanktuarium

2026-06-12 10:07

[ TEMATY ]

Milejczyce

Vatican Media

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa kościół w Milejczycach zostanie podniesiony do rangi sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Czczony od końca XVIII w. obraz Serca Jezusa Dobrego Pasterza od kilku lat przyciąga tysiące pielgrzymów z całej Polski. Proboszcz mówi o „lawinie łask".

„Jest ich tak dużo, że przestałem je już liczyć" - mówi ks. Jarosław Rosłon, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika, które 12 czerwca zostanie podniesione do rangi sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza. I wymienia: mamy wiele uzdrowień z chorób nowotworowych, uwolnień z nałogów, wiele małżeństw uprosiło za przyczyną Serca Jezusa potomstwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję