Dnia 18 października przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień służby zdrowia. Przy pracy lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego da się zauważyć szczególną potrzebę formacji ludzkiej i duchowej. Wypada zapytać, na ile każdy z nas jest świadomy i odpowiedzialny za personel medyczny. Powinniśmy się za nich modlić. Odpowiedzialność za nasze życie i zdrowie często w dużej mierze zależy od nich. Niewiele trzeba, aby ulżyć w cierpieniu. Niekiedy wystarczą uśmiech i dobre słowo. Dzień służby zdrowia to także powód do refleksji nad wolontariatem dla ludzi chorych. Może potrzeba jakiegoś impulsu, aby wzbudzić refleksję nad tym tematem albo po prostu zebrać tych, którzy już pomagają i nie należą do żadnych organizacji.
Przy okazji tego święta pamiętajmy również o kapelanach szpitalnych w naszej diecezji. W każdym szpitalu jest łatwość dostępu do posługi sakramentalnej, a także do rozmowy. Zwykle kapelan odwiedza wszystkich chorych w określonych dniach, a informacje o kontakcie z duszpasterzem są dostępne na każdym oddziale szpitalnym. Warto zainteresować się tą posługą w szpitalu i nie pozostawić chorych bez możliwości opieki sakramentalnej.
W ministerstwie zdrowia rozpoczęły się prace nad stworzeniem narodowego programu prokreacyjnego, który będzie finansowany ze środków publicznych. Jednocześnie finansowany z budżetu program in vitro przestanie być realizowany 30 czerwca br. - poinformowała KAI rzeczniczka ministerstwa zdrowia Milena Kruszewska.
Program dotyczący metody in vitro - jak wskazuje rzeczniczka resortu zdrowia - często błędnie określany mianem „refundacji in vitro” zakłada, iż Minister Zdrowia wypłaca wynagrodzenie za udzielone świadczenia z zakresu leczenia niepłodności podmiotom wyłonionym w postępowaniu konkursowym, zatem w ramach tego programu nie są refundowane pacjentom koszty poniesione na zakup świadczeń czy leków.
Prorok Sofoniasz przemawia w Jerozolimie za panowania Jozjasza (So 1,1). W tle stoi „dzień Pana”, czas sądu, który obnaża pychę i przemoc. W tej księdze padają twarde słowa o tych, którzy czują się bezpieczni dzięki pozycji i bogactwu. Na tym tle wybrzmiewa wezwanie skierowane do małych.
O tym, że „Bóg daje nadzieję przede wszystkim tym, których świat odrzuca jako beznadziejnych” mówił Leon XIV podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański. Rozważając niedzielą Ewangelię, Ojciec Święty wskazał, iż Syn Boży „patrzy na świat realizmem miłości”.
Nawiązując do Ewangelii Błogosławieństw (Mt 5, 1-12), Leon XIV powiedział, że
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.