Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymka „Ruchu dla Lepszego Świata”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeszło miesiąc temu Malbork był świadkiem niezwykłego wydarzenia wiary. Miasto gościło około czterystu pielgrzymów z parafii realizujących program „Ruchu dla Lepszego Świata”. „Movimento per il Mondo Migliore”, bo tak brzmi oryginalna nazwa Ruchu, powstał z inicjatywy włoskiego jezuity o. Riccardo Lombardiego, który po II wojnie światowej głosił potrzebę odnowy świata przez odnowę Kościoła. W trakcie trwania sesji II Soboru Watykańskiego o. Lombardi spotkał się z ok. 1200 biskupami z całego świata, proponując tworzenie lokalnych grup zaangażowanych w promowanie soborowej odnowy i nawrócenia w życiu Kościoła. Ważnym momentem było rozpoczęcie w 1971 r. projektu duszpasterskiego Nowy Obraz Parafii (obecnie nosi on nazwę Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji) jako konkretnego instrumentu wprowadzania soborowych przemian w realiach wspólnoty parafialnej.

Reklama

W Polsce do „Nowego Obrazu Parafii” należy niespełna 20 parafii. W naszej archidiecezji są cztery parafie realizujące program Ruchu: Przemyśl-Kazanów, Krosno - Świętych Piotra i Jana, Krosno-Polanka i Szówsko. Każda z tych parafii, realizując formację proponowaną chociażby na konwiwencjach i sesjach odbywanych przez cały rok w różnych miejscach w Polsce, ma za zadanie tworzenie grup sąsiedzkich na terenie parafii i animowanie życia parafialnego, np. poprzez wydawanie listu do parafian przedstawiającego aktualne wydarzenia religijne przygotowywane w parafii przez Ruch. Raz do roku wszystkie parafie spotykają się na ogólnopolskiej pielgrzymce, dzieląc się swym doświadczeniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tegoroczna XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii realizujących Program Odnowy i Ewangelizacji przebiegała pod hasłem „Wiara rodziny w odnawiającej się parafii” i miała miejsce w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku w dniach 16-18 sierpnia. Na spotkaniu zgromadzili się przedstawiciele 16 wspólnot parafialnych z całej Polski wraz ze swoimi duszpasterzami, tworząc 400-osobową wspólnotę. Pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia, po której nastąpiła prezentacja parafii. Przedstawiciele poszczególnych wspólnot opowiadali o realizacji programu oraz podejmowanych inicjatywach duszpasterskich kierowanych do rodzin. W sobotni poranek pielgrzymi podzieleni na grupy uczestniczyli w spotkaniu pt. „Wiara w rodzinie jako źródło i model odnowy parafialnej”. W ramach tego spotkania uczestnicy dzielili się doświadczeniem przekazu wiary w swoich rodzinach. Po wycieczce do Zamku Krzyżackiego w Malborku, pielgrzymi udali się do swoich gospodarzy - rodzin parafii św. Urszuli w Malborku, u których gościli przez cały czas trwania pielgrzymki odbywając niejednokrotnie bardzo ciekawe rozmowy. Po Eucharystii ks. Stanisław Zając z Łęcznej, dyrektor Polskiej Grupy Promotorów, wygłosił konferencję zatytułowaną „Indywidualizm a duchowość komunii w Kościele”. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była niedzielna Eucharystia sprawowana przez biskupa elbląskiego Jana Styrnę. W uroczystej procesji z darami przedstawiciele parafii zanieśli znak swej wspólnoty, Książkę Roku, zawierającą program na rok duszpasterski 2013/2014 oraz dar symbolizujący każdą z parafii. Na zakończenie Eucharystii nastąpiło ogłoszenie miejsca przyszłorocznej pielgrzymki (Krosno-Polanka) i przekazanie symboli pielgrzymkowych - Pisma Świętego i krzyża.

Była to już szósta pielgrzymka NOP-u, w której mogłem uczestniczyć. W tym roku przeżyłem ją szczególnie ze względu na jej hasło, które dotyczyło rodziny. Temat ten jest mi bliski, ponieważ od kilku lat uczestniczę w rekolekcjach oazowych Domowego Kościoła. Dzięki temu doświadczeniu mogę poznawać problemy i trudności, z jakimi spotykają się współczesne małżeństwa i rodziny. Wiemy też, że świat nie przychodzi rodzinom z pomocą, a wręcz przeciwnie - walczy z nimi. Dlatego dziś Kościół szczególnie stara się wspierać rodziny. Rodzina nie powinna pozostawać sama ze swoimi problemami, dlatego tak ważne i pomocne są spotkania w ramach czy to grup sąsiedzkich czy Domowego Kościoła.

Dziękuję proboszczowi parafii Przemyśl-Kazanów pw. Świętych Benedykta, Cyryla i Metodego, ks. prał. Aleksandrowi Burdzemu, który zorganizował wyjazd na tę pielgrzymkę i z wielkim oddaniem prowadził modlitwy i konferencje w autokarze, a wcześniej przygotował do niej przez odpowiednie katechezy. Od wielu lat jest bardzo oddany „Ruchowi dla Lepszego Świata” i kieruje jego działalnością w naszej parafii razem z bardzo zaangażowaną promotorką Fryderyką Andruszczyszyn, którą wspierają inne osoby z parafii, regularnie jeżdżące na konwiwencje. W tym roku z naszej parafii w pielgrzymce wzięły udział 22 osoby.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi – 25 maja

[ TEMATY ]

pielgrzymka

krwiodawstwo

Honorowi Dawcy Krwi

Matej Kastelic/Fotolia.com

XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę odbędzie się w sobotę 25 maja. Uczestnicy wezmą udział we Mszy św. o godz. 11.00 na Jasnogórskich Wałach, której będzie przewodniczył ks. Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi.

O godz. 14.00 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, której rozważania odczytają przedstawiciele krwiodawców z całej Polski.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w Archidiecezji Katowickiej od 29 sierpnia br.

2026-06-03 10:27

[ TEMATY ]

archidiecezja katowicka

Tomasz Nocoń /Foto Gość/archidiecezjakatowicka.pl

Księża wikariusze otrzymali dekrety kierujące ich do posługi w nowych parafiach. Uroczyste wręczenie dekretów odbyło się w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Nowo mianowani księża rozpoczną swoją posługę w parafiach 29 sierpnia 2026 roku.

•ks. Szymon Badura, parafia Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję