Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu uda się do Kazachstanu na kongres zwierzchników religijnych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki uda się do Kazachstanu na odbywający się w dniach 14-15 września w Nur-Sułtanie VII Kongres Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

[ TEMATY ]

kongres

Kazachstan

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W komunikacie przekazanym PAP abp Gądecki przypomniał, że Jan Paweł II, podczas pobytu w Kazachstanie w 2001 roku, nazwał to państwo "krajem męczenników i wierzących, deportowanych i bohaterów, intelektualistów i artystów" oraz pomostem między Europą i Azją, między różnymi kulturami, narodami i religiami.

Do Kazachstanu na VII Kongres Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii pojedzie również papież Franciszek. "Posłańcy pokoju i jedności" - to hasło trzydniowej podróży papieża do Kazachstanu, w którą wyrusza we wtorek rano. Papieską wizytę w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie, zapowiedziano na 13-15 września. Franciszek odwiedzi Kazachstan w przypadającą w tym roku 30. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a tym środkowoazjatyckim krajem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kongresie oprócz papieża ma wziąć udział kilkadziesiąt delegacji religii i wyznań; z niektórymi z nich Franciszek ma się spotkać. Przez dłuższy czas wydawało się, że najważniejszym wydarzeniem tej podróży będzie spotkanie papieża z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem - drugie po historycznym w 2016 roku w Hawanie. Oczekiwano, że celem tej rozmowy, na marginesie szczytu międzyreligijnego, będzie próba dotarcia do władz Rosji za pośrednictwem Cyryla, by przekonać do przerwania agresji na Ukrainie, co od początku wydawało się nadzwyczaj trudnym zadaniem ze względu na jednoznaczną postawę patriarchy.

Reklama

Pod koniec sierpnia w Moskwie poinformowano, że Cyryl nie przyjedzie na kongres do Nur-Sułtanu, zaś rosyjski Kościół Prawosławny będzie reprezentowany przez delegację oficjalną. Nie wiadomo, czy papież się z nią spotka.

Podziel się cytatem

Katolicy, wśród nich reprezentanci polskiej społeczności, stanowią około 1 proc. populacji Kazachstanu. Jest ich 125 tys. wśród 18-milionowej ludności.

Wcześniej Kościół katolicki tworzyli przede wszystkim potomkowie zesłańców, w tym Polaków i Niemców, wywiezionych w latach 30. ubiegłego wieku. 70 proc. ludności to wyznawcy islamu, a około 20 proc. to prawosławni.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/

2022-09-12 17:10

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O wychowaniu do życia w rodzinie

Niedziela częstochowska 18/2015, str. 7

[ TEMATY ]

nauczyciel

kongres

Ks. Mariusz Frukacz

Ks. Marek Dziewiecki

Ks. Marek Dziewiecki

Cywilizacja miłości, komunikacja w rodzinie oraz sens seksualności to tematyka VI Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie, który odbył się 20 kwietnia br. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie

Bardzo ważne jest w dzisiejszej rzeczywistości podejmowanie tak istotnego tematu, jak wychowanie do życia w rodzinie i kwestia komunikacji w rodzinie – podkreśliła, otwierając kongres, Katarzyna Wilk – dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. śmierci Barbary Skrzypek

2025-12-05 09:18

[ TEMATY ]

Barbara Skrzypek

Adobe Stock

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga poinformowała w piątek, że umorzone zostało śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci Barbary Skrzypek. Ustalono, że nie doszło do działań osób trzecich, zgon nastąpił w wyniku zawału, a stres związany z przesłuchaniem "nie miał wpływu na jej śmierć".

„4 grudnia 2025 r. wydano postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Barbary Skrzypek w dniu 15 marca 2025 r., ponieważ nie zostały wyczerpane znamiona czynu z art. 155 k.k.” - poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie prok. Karolina Staros.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję